Начин на живот

7 вида почивка, от които имаме нужда

Макар цифрата да ни се струва внушителна, зад нея стоят малки ритуали, за които всеки е в състояние да отдели време

7 вида почивка, от които имаме нужда

Снимка: Pexels /Andrea Piacquadio

Когато се чувстваме уморени, мнозина от нас смятат, че става дума за проблем със съня. Но правилната почивка има много форми. „Само за да потвърдя… всички се чувствате ужасно уморени през цялото време, независимо колко спите и колко кофеин сте погълнали, нали?“ – гласи туит, който доби голяма популярност.

Изводи за всеобхватната умора можем да си извадим и от факта, че през юли и септември сред най-търсените неща в „Гугъл“ се нарежда въпросът „Защо съм постоянно изтощен?“ Постоянните спътници в съвременния живот – умственото и физическото напрежение водят до умора. Сънят ни е нарушен и много от нас са загубили съвсем естественото си усещане за сигурност, което е свързано със способността ни да се отпуснем. Без съмнение, обстоятелствата и стресовете, с които се сблъскваме, са индивидуални, което означава, че лечението също е строго индивидуално, пише Ема Бедингтън от "Гардиън"

Според авторката на книгата „Свещената почивка“ - Сондра Долтън Смит равновесието в живота идва тогава, когато се възползваме пълноценно от седем вида почивка – физическа, умствена, творческа, емоционална, социална, сетивна и духовна. Макар цифрата да ни се струва внушителна, зад нея стоят малки ритуали, за които всеки е в състояние да отдели време.

Физическа почивка

Вече 2 години работим от вкъщи и рядко сме физически уморени. Въпреки това, постоянно сме схванати и седим твърде дълго. В резултат човек се обездвижва, а позицията на тялото му се изкривява. Затова Далтън-Смит съветва да се включат кратки движения за раздвижване в ежедневието, като например – да завъртим китките, да отпуснем ръцете или да правим кръгови движения с главата. В допълнение можем да се възползваме от още една ефективна хитринка - люлеене на пръсти и пети или просто да полегнем неподвижно, без да мърдаме.

Умствена почивка

Всички сме се сблъсквали с умственото изтощение. То води до объркване, забравяне, нервност, усещане за мозъчна мъгла. Какво съветва специалистът – кратки почивки между дейностите, които не натоварват, като проверка на социалните мрежи или имейал. За да сте максимално добри в това упражнение, може да си нагласите таймер за 25 минути „пълна концентрация“ и да си позволите след това 5 минутки разсейване. Така ще свършите работата си и ще си починете едновременно. Все пак - за да е най-добър ефектът и да ми баланс почивка-работа - опитайте се да стоите далеч от синята светлина на екраните и телефоните поне час преди лягане.

Емоционална почивка

Фокусирайте се върху хората, които ви „изпиват“ енергията. Долтън- Смит съветва да си записваме всичко, което ни кара да се чувстваме ядосани, уплашени и тъжни и след това да го прочетем на глас или да поговорим за тях с приятел, за да се освободим от товара. Необходимо е да спрем да се сравняваме с другите и да изтъкваме единствено негативното в себе си.  Дайте си време да помислите какво наистина искаме самите вие, а не някой друг.

Има още...


Социална почивка

Социалната почивка не означава да се откажете от общуването, а да прекарвате време с хора, с които можете да бъдете себе си. Дали това ще е фризьорката, която ви познава добре, или най-добрата ви приятелка, която знае всичките ви тайни – няма значение. Споделянето е освобождаване от стари мисли и даване на шанс на чисто новите да се настанят. Това е и емоционална почивка и разтоварване.

Сетивна почивка

Почти всеки шум е в състояние да ни извади от центъра на спокойствието ни. Звукът на изтощена батерия, на аларма на съседа, на вентилатора в банята или на двигател на кола – всички те могат да ни подлудят. Особено в последната година, когато всички работим от вкъщи, ясно можем да си дадем сметка, че постоянното говорене и суетене около бюрото на други членове на семейството пречи на концентрацията ни. Решението е да намалим околните шумове, доколкото можем и да се отдадем на съзерцание на природата в комбинация с приятна и успокояваща музика.

Творческа почивка

Всички от време на време изпадаме в творческо безсилие. Когато животът ни се струва сив и му липсва живец, природата е ключът към измъкването от летаргията. Няколко часа навън повлияват благоприятно на отношението ни към света. За да освежите гледната си точка, може да потърсите картини на любими художници онлайн, в случай че галериите са затворени в това предизвикателно време на Covid-19.

Духовна почика

В случая съвсем не е нужно да сте вярващи, за да се отдадете на духовна почика. „В основата на духовната почивка е онова усещане,  че имаме нужда да принадлежим, да бъдем приети и да знаем, че животът ни има смисъл“, казва експертката. Това може да стане чрез доброволчество или общуване с любими хора, които да ни вдъхнат увереност. Квакерите пък предлагат любопитен метод – мълчалива среща. Става дума за час мълчание в група. От време на време и при желание – всеки може да говори. Просто сядате и се наслаждавате на тишината заедно с другите. Какво по-хубаво от добре подплатено мълчание в компанията на любими хора, с които се разбирате с един поглед?

 

Защо жените страдат от бърнаут повече от мъжете