Начин на живот

Австралия въвежда бонус отпуск за дните от цикъла

Вариантите са или за дистанционна работа, или за отработване на допълнителния ден в другите работни дни

Австралия въвежда бонус отпуск за дните от цикъла

Снимка: Pixabay

Все повече компании откликват на молбите на жените за отпуск в дните от месечния им цикъл и до момента се калкулират само ползи от това. Австралия е сред малкото държави, които засега дават път на идеята. Това отчасти е необходимост, тъй като австралийският пазар на труда се сви в пандемията, фирмите търсят начини да запазят талантливите си служители, а отпускът е желаното предимство, което може да помогне на служителите да останат лоялни и ангажирани към компанията си.

Отпускът се изразява във възможност за дистанционна работа или ползване на болничен в рамките на ден всеки месец, като този ден може да се отработи като допълнителни часове в другите работни дни.

По този начин жените, транссексуалните и небинарните служители ще могат да се възползват от допълнителна почивка, когато най-много се нуждаят от нея. В отговор те ще бъдат по-спокойни и по-продуктивни в работната си среда.

Менструалният отпуск съществува в различни форми по света от поне век: Съветският съюз въвежда такава национална политика още през 1922 г., Япония през 1947 г., а Индонезия през 1948 г. Но това все още е рядкост в големите транснационални компании, включително и в САЩ. Сега обаче мярката се приема все повече, тъй като фирмите по света започват да усещат ползата от лоялните си служители.

Критици, разбира се, не липсват. От една страна тези бонус почивни дни са несправедливи и това допълнително може да заклейми жените служители.

Помага ли менструалният отпуск или пречи на една жена в кариерата?

Симптомите, свързани с месечния цикъл, са различни при отделните жени. За някои това не е нищо повече от досадна рутина, за други обаче дните са болезнени, мъчителни и изпълнени със страдания от всякакъв вид – болки в корема и кръста, отпадналост, главоболие, раздразнителност, разсеяност. Има и съпътстващи състояния като ендометриоза или предменструален синдром с множество тежки странични ефекти като крампи, болки в гърба или схващания.

Повечето жени така или иначе се опитват да издържат на неудобствата и отиват на работа със страха другите да мислят, че не могат да си вършат работата.

Проучване от 2021 г. от Victorian Women's Trust and Circle In, доставчик на софтуер за човешки ресурси, показват, че 70% от 700 участници не се чувстват комфортно да говорят с мениджърите си за проблемите си в дните от цикъла си. 83% казват, че работата им е била негативно засегната и това има тенденция да се „изостря при липса на схема за менструален отпуск“.

За работодателите обаче менструалният отпуск представлява средно 9 дни загуба на производителност на човек всяка година, според проучване на Radboud University от 2019 г. сред 32 748 жени в Нидерландия. Авторите на проучването заключават, че това прави менструацията проблем на работното място и особено за работодателите.

Според повечето американки, жените трябва да потискат нуждите си и това е ефект от американската култура на свръхамбиция. Въпреки това има американски компании, които предлагат до 12 допълнителни дни платен отпуск всяка година за жените в цикъл. Според мениджърите по човешки ресурси, това изгражда доверие и добросъвестност. 

Усложненията

Дори на фона на нарастващото подкрепяне на идеята обаче, политиката за менструален отпуск все още се приема скептично. Според критиците, мярката по-скоро ще засили неравенството между половете на работното място, тъй като служителите, които имат менструация, ще бъдат третирани по различен начин. 

Големите компании, въвели менструалният отпуск съобщават, че молбите за почивни дни са нараснали до небесата. Въпреки това мениджърите по човешки ресурси отбелязват, че предложеният план за гъвкаво работно време + допълнителни 12 дни платен отпуск всяка година, има своя положителен ефект върху производителността на труда. 

Феминистки организации пък предупреждават, че дамите може да бъдат заклеймени като твърде емоционални, ако обсъждат менструалните си симптоми в офиса и твърде личната тема да се използва като вид сексизъм и повод за уволнения или глоби поради неспазване на трудовия график. 

Още за женските особености: