Начин на живот

Автентичното и цветно кубинско изкуство в снимки

Едно от най-изненадващите неща, които пътуващият до Куба открива, е огромното количество таланти, които кубинците притежават.

Едно от най-изненадващите неща, които пътуващият до Куба открива, е огромното количество таланти, които кубинците притежават. Всички знаем за тяхната страст към танците и музиката, но тяхната любов към изобразителното изкуство е не по-малко важна. Кубинското изкуство е специално със своите силни, топли цветове и множество уникални стилове.

По време на десетдневното ми пътуване до Куба откривах съществуването на тези таланти навсякъде, където отидех. Много от картините бяха с обичайните сцени -  стари американски коли на типичен кубински фон. Поне аз си мислех така, докато не пристигнах в Сиенфуегос.  

Градът, подобно на други постколониални градове, има романтична атмосфера, поне в очите на чужденеца. То е и едно от моите топ 10 места, които трябва да се посетят в Куба. Паркът "Хосе Марти" е сърцето на Сиенфуегос и около него ще намерите най-интересните магазини за сувенири и картини.

В онзи горещ януарски ден спряхме за едно бързо освежаване с пина колада в бар "Ел Палатино". Барът бе препълнен, клиентелата от местни и туристи бе в приповдигнато настроение, главно заради музикалната група, изпълняваща горещи кубински песни.

По-късно открих, точно до този популярен бар, кубинският еквивалент на пещерата на Аладин. С първото прекрачване на прага на този арт и сувенирен магазин, попаднах във вселена от цветове, които не съм си представяла, че могат да съществуват. Сюжетите на тези ръчно рисувани картини бяха толкова разнообразни, а стиловете на художниците толкова различни, че дълго стоях пред тях в безмълвно възхищение.  

Харесва ми наивността на тези картини, семплостта на артистичните стилове и автентичния ентусиазъм, който излъчват тези платна. Повечето от художниците са обикновени хора, които просто се опитват да изкарат допълнително пари, много малко са познатите имена и изглежда, че кубинците носят художествения си талант (по същият начин както и с танцуването) дълбоко в гените си. 

Това не би трябвало да е изненада, но за мен беше. Огромното културно наследство на кубинците събира в едно африканската, европейската и американската култури и създава смесица, която не може да се сравни с никоя друга и която е много лесно разпознаваема.   

Изкуството в Куба се спонсорира от държавата, което означава че то е ограничено и цензурирано. И все пак, от 80-те години насам се усеща нова промяна, която позволява на кубинските художници да изразяват себе си по-свободно. Очаквам, че със скорошните промени в политическата атмосфера и отварянето на страната към света, кубинското изкуство ще стане още по-разнообразно, смело и привлекателно за окото.


Училищата по изкуства в Куба са безплатни и децата се обучават от най-ранна възраст. [[more]]И въпреки тези държавно-дирижирани възможности, в страната има голям брой самоуки художници, които продължават да работят и да произвеждат това толкова харесвано от мен „наивно” изкуство. То често е наричано и “туристическо изкуство”. Но какво от това? Една картина трябва да носи радост, усмивка, мечта в душата на наблюдателя. И точно това е, което аз чувствам, когато гледам тези картини. Не са достатъчно изтънчени? За мен са. Ще перифразирам известния цитат “Малкото е красиво” и ще кажа, че за мен “Семплото е красиво”. Във всеки случай, никога не съм харесвала Пикасо и не разбирам хората, които го харесват.  

Друг знак за това, колко е важно изкуството за кубинското общество, е биеналето в Хавана. През 2015 година се състоя неговото XI издание и отново постави кубинското изкуство в челните редици на съвременната култура. На него бяха представени 114 художници от 45 държави и можете да си представите, че това не е  “туристическото” изкуство, за което споменах по-рано. 

Но нека да се върна на посещението ми в Сиенфуегос и незабравимите картини, които открих там. Исках да споделя с вас красотите, които открих. Но как мога да направя това с думи?! Така че, направих много снимки, които да ви покажат невероятния свят, който всеки посещаващ Куба открива рано или късно. Не си спомням цените на картините, но дори и да ги помнех, нямаше да говоря за тях. Изкуството, също като щастието, няма цена.

Ако имате шанса да пътувате до Куба и да отидете в Сиенфуегос, отидете до сувенирните магазини около парка Хосе Марти, купете картина, ако харесате някоя, помогнете на местните художници да продължат  да създават творбите си и донесете вкъщи светеща като слънцето кубинска картина, която ще стопля дома ви дори в мрачните и студени зимни дни.

За автора: Казвам се Гери и съм пътешественик-ентусиаст. Където и да ходя, все не ми стига. Иска ми се да прегърна света и хората в него, да ги опозная и да науча всичко за местата, културите и начина на живот. Всичко научено от непознати хора в непознати страни, цялата мъдрост събрана и цялата радост изпитана се опитвам да пресъздам в блога си. Идеята, с която създадох „When Woman Travels“, е да се представя женската гледна точка и да бъде полезен на жените като цяло при техните пътувания. Защото ние, жените, сме любопитни и жадни за познание същества, а знанието за света е най-добрият начин да опознаеш самия себе си.