Лято е. Вече официално. Време е за море, особено ако планираме семейни почивки с малки деца. Юни традиционно е най-спокойният месец в годината, особено на нашето Черноморие. Защото, както е модерно, Black Sea Matters. И не защото всичко е черно и бяло, а защото родният туризъм има нужда от нашата подкрепа, както зове правителството от известно време. И докато познавам такива, които ще изберат "българско и родно", защото имат роднини по морето или използват ведомствени станции на смешни цени, много от моите познати въпреки желанието икономиката ни да процъфтява, ще разчитат на онзи безнаказан метод с листчето и двете колонки със "за" и "против". Защото работят целогодишно за лятната отпуска и нямат право на опит-грешка.
Да, за да сме "политкоректни" - Бялото не винаги е по-добро от Черното. И в съседна Гърция има вехти бунгала и мотели, така е. Сигурно има и кисели сервитьори, макар че аз не съм се сблъсквала с такива. Да, казват някои, цените са двойни, а прясната риба не е прясна. Може и така да е. Но едно е сигурно - докато тук в интернет пространството циркулират менюта с гарнитури на баснословни цени, както и невероятни "екстри" като четвърт лимон или филия хляб, които се доплащат, "продажните византийци" бързат да донесат няколко вида хляб, маслини и разядки още със сядането на клиентите си. А десертът винаги е "комплимент" от заведението.
Разбира се, винаги има хора, които вярват, че след като на някои от курортите ни традиционно идват чужденци, ние ще трябва да търпим и плащаме. Защото, нали, на Слънчака ходят англичани и скандинавци, а на Северното Черноморие - и много румънци. И освен че било скъпо, човек веднъж живеел. А и въпросът бил принципен: "Ако аз съм търговец и мога да печеля двойно от румънците, които ми съставляват 80 % от клиентелата, дали ще ми пука за останалите, на които са им високи цените. Поставяйте се в обувките и на другите.... Всеки си гледа интереса ... Ако може да продава картофи със сирене и на 50 лева, що да не ги продава!", заявява позиция един българин в защита на българското ресторантьорство на Черно море.
Така е, веднъж се живее, и в туристическия бранш така разсъждават - ден година храни. Хубавото е, че колелото бавно се завърта, а сезонът стартира (традиционно, не само в случая с карантината) доста мудно. Което е в полза на онези любители на нашето море от миналото. "Ексклузивно" през юни те могат да преживеят невиждани моменти: празните улички из стария град на Созопол, чисти и уютни студиа и апартаменти на св. Тома или Буджака, полупразни семейни хотели по селцата на Южното Черноморие - с лично отношение и гарантирано прясна домашна храна. Но само през юни, защото изведнъж сезонът най-накрая стартира, за да продължи до ноември, както ведро вещае Ангелкова от екрана на телевизора. И тогава завишените цени и хаотичността на бранша влияят и на онези съвестни хора, които все още защитават доста омаскареното име на родния туризъм.
И още ...
Иглика Касабова
Иглика е едно почти пораснало момиче, което е влюбено в големия град и китните му дворчета. Израснала е в София с много приятели, мирис на липа и срещи в парка. Не престава да вижда по улиците познати лица, които ѝ припомнят за неспирните приключения в града и околностите му. В момента дели живота си между Загреб и София, като не пропуска и лятото на морето. Навсякъде се чувства доб...