Начин на живот

Ботаническата градина в Дъблин - да се заредиш със спокойна красота

20 000 живи растения и впечатляваща архитектура

Философът Людвиг Витгенщайн, живял и работил през зимата на 1948 г. в Ирландия, обичал да седи и да пише в "Къщата на палмите".

 

Националната ботаническа градина в Дъблин е разположена на площ от почти 20 хектара. Намира се на 5 км северозападно от центъра на Глазневин, до река Толка. Входът е безплатен.

Градините са основани през 1795 г. от Дъблинското дружество (по-късно преименувано на Кралско дружество в Дъблин). Днес се стопанисват от Службата по благоустройство и са държавна собственост. Притежават 20 000 хиляди живи растения, както и милиони изсушени образци. Участват в национални и международни инициативи за опазване на биологичното разнообразие и устойчивото развитие. Директорът им д-р Матю Джебб е председател на PlantNetwork - мрежата за събиране на растения във Великобритания и Ирландия. Ботаническата градина е на седмо място по посещаемост сред туристическите забележителности в Ирландия и на второ от тези със свободен достъп.

Всичко започва от къщата с малък имот на поета Томас Литейл в Глазневин, продадена на ирландския парламент, който я предава на Кралското дружество в Дъблин за създаване на първите ботанически градини в Ирландия. От този период до днес е оцеляла двойната линия тисови дървета, известна като Addison's Walk.

Градините са създадени с цел да се изучават подходящите за земеделие, медицина и необходимите за оцветяване на изделията от текстил растения. Тук за първи път е идентифициран и причинителят на инфекцията, довела до т.нар. картофен глад в периода 1845 г.-1847 г. - трагедия, оставила неизлечими следи в колективната памет на острова. Първоначалното ландшафтно оформление е дело на Уолтър Уейд и на първия директор Джон Ъндърууд. През 1834 г. Ниниан Нивън преаранжира градините. От 1877 г. те са държавна собственост и правителството се грижи за тях.

Тук има блатна, скална, розова, зеленчукова, тревиста градина, както и арборетум. Отглеждат се и много ценни видове орхидеи. В националния Хербариум за двестагодишната история на националните Ботанически градини са събрани множество екземпляри.

Освен редки и ценни растителни образци в градината има и


красиви архитектурни обекти. Сред тях е "Къщата на палмите" от 1862 г., изградена от дърво под надзора на тогавашния куратор - Дейвид Мур, за все по-разширяващата се колекция от тропически екзотични растения. Дървената конструкция е разрушена от силни бури през 1883 г.

Ричард Търнър, вече изградил желязна конструкция за градините в Белфаст, убеждава ирландския парламент за необходимостта от такава, която да замести дървената на "Къщата на палмите". Строежът започва през 1883 г., извършва се в Шотландия, като се пренася на части. Корозията от влагата на поддържания във вътрешността на оранжерията тропически климат налага след 100 години подмяна и реставрация, като са подменени и конструкцията, колоните и стъклата. Използват се авангардни технологии за безопасност и защита, като например закалени вертикални стъкла, ламиниране на стъклената ламарина, а за фиксирането на стъклата - специална форма на мастика, заместила оригиналната замазка от ленено масло. През 2004 г. "Къщата на палмите" е отново отворена за посетители.

Известен архитектурен обект е и "Криволинейният обхват", дело също на Ричард Търнър. Други оранжерии, които може да видите в Ботаническите градини на Дъблин, са "Водната къща", "Къщата на Фернандес" и тази на кактусите.

Тук се помещава и Teagasc College of Amenity Horticulture, в който се обучават студенти, провеждат се курсове по градинарство и ландшафтна архитектура. От 2002 г. има и многоетажен туристически център с кафене и летен театър.

Националните ботанически градини в Дъблин са прекрасно и вдъхновяващо място за разходка и отдих. Зелено, цветно, чисто, релаксиращо. Ние стигнахме дотам пеша, което не е никак трудно, нито изморително. Разгледахме редките растителни екземпляри в оранжериите, радвахме се на напъпилите и полуразцъфнали дървета, на пролетните цветя, на припкащите по поляните сиви катерички и на плуващите патици... Заредихме се със спокойна красота.