Начин на живот

Шарлотенбург – берлинският Версай

Шарлотенбург е най-момичешкият музей на Берлин – не само защото е замък, пълен с приказно красиви мебели, картини, клавесини, порцелан и статуи, но и защото е построен от кралица, известна с безупречен вкус и добро образование – София Шарлота е ученичка на самия Лайбниц.

Шарлотенбург – берлинският Версай
Шарлотенбург е най-момичешкият музей на Берлин – не само защото е замък, пълен с приказно красиви мебели, картини, клавесини, порцелан и статуи, но и защото е построен от кралица, известна с безупречен вкус и добро образование – София Шарлота е ученичка на самия Лайбниц.
 
Историята на този дворец е колкото романтична и красива, толкова и трагична. София Шарлота умира само на 37 години, още преди дворецът да е завършен. Съкрушен от загубата на любимата си жена, нейният съпруг Фридрих І завършва строежа на замъка, обзавежда го така, както София Шарлота би искала и го кръщава с нейното име, след което го прави своя резиденция до края на живота си. Техният единствен син също живее там със семейството си, а след това децата и внуците им. Всеки достроява още помещения и постройки и ги обзавежда според вкуса си. Интересен е фактът, че както Фридрих и София Шарлота, така и много от наследниците им имали чудесни семейства и се обичали силно, което изобщо не било характерно за династическите бракове. Може би тази любов останала и в самия дворец, затова стаите му са така слънчеви и красиви.
 
А след това започнала войната, бомбардировките и всичко било разрушено, напълно. От трите двореца на династията Хохенцолен – Берлинският, Шарлотенбург и този в Потсдам - не останало почти нищо. След войната германското правителство решава да възстанови само Шарлотенбург и сега там са събрани оцелелите мебели, тапети и картини и от трите места.
 
Всъщност, дворецът е построен напълно, но вътре е възстановен само отчасти. Реставрацията продължава и вероятно ще трае още дълги години. Все пак едното крило е отворено за посещения и е напълно достатъчно да се добие представа за разкоша и вкуса на обитателите. Всяка стая е различна и забележителна с нещо, понякога с огромни огледала, друг път с копринени зелени тапети, които да отразяват градината отвън или така наречената Порцеланова зала, в която са изложени над 2 700 порцеланови предмета – това просто трябва да се види! Прочутата Кехлибарена стая, която сега се намира в Петербург, всъщност първоначално е била в Шарлотенбург, преди пруският император да я подари на руския цар. И нещо, което не е за изпускане – цялата романтична и интересна история на двореца се разказва на английски с неподражаемия глас на Бенедикт Къмбърбач – вземете си аудио гайд, момичета!
 
Градините са чудо сами по себе си. Първоначално направени във френски стил от най-прочутия френски ландшафтен специалист Годо – който се съгласил на тази работа срещу много значителна заплата. По-късните обитатели на двореца, обаче, били почитатели на английските паркове и променили и разширили парка. През войната всичко било унищожено и сега е възстановено в смесен стил – част е френска градина, част е парк. И двете са доста обширни и много красиви. По размер приличат на Версай, но всъщност са много по-близо до естествен парк – с езерце с патици, огромни дървета и ретро пейки, на които майките от квартала кърмят децата си. В парка са скътани и павилионът Белведере с колекцията кралски порцелан и мавзолеят на семейството. Изобщо разглеждането отнема почти цял ден, но той определено си заслужава!