Начин на живот

"Човешкото мляко", в което инвестира и Бил Гейтс

Напредничава стартъп компания работи за създаване на "човешко мляко" извън тялото.

"Човешкото мляко", в което инвестира и Бил Гейтс

Снимка: BIOMILQ

Кърмата е идеалната храна за бебета, но не всички майки могат да кърмят, а при осиновяване или сурогатно майчинство родителите изобщо нямат подобна възможност. Тогава на помощ идват млечните формули, които у нас са известни като адаптирани млека. Съвсем скоро обаче ще имаме и още един избор - представяме ви BIOMILQ.

Продуктът е идея на базирана в Северна Каролина стартъп компания BIOMILQ, която работи за създаване на "човешко мляко" извън тялото.

От бургери до бебешко хранене

Идеята за първи път идва на съоснователката и главна научна директорка Лейла Стрикланд през 2013 г., след като чува за първия в света бургер, отгледан в лаборатория. Завършилата клетъчна биология Стрикланд започва да се чуди дали подобна технология може да се използва за култивиране на клетки, произвеждащи човешко мляко. Пред CNN Business Стрикланд споделя, че е имала лична борба за това да произвежда достатъчно кърма, когато е отглеждала първото си дете.

"Много жени се борят с това", казва тя. В световен мащаб само едно на всеки три бебета получава толкова кърма през първите си шест месеца, колкото експертите препоръчват, казва Световната здравна организация. Вместо това много родители разчитат на адаптирано мляко. Индустрията на млечната формула е на стойност над 52 милиарда долара през 2021 г., според агенцията за пазарни проучвания Euromonitor International.

Често базирана на краве мляко на прах, формулата е "способна да задоволи много от хранителните нужди", казва Стрикланд, но не може да повтори "сложността на човешкото мляко". Стрикланд посочва за сравнение, че продуктът на BIOMILQ отговаря по-добре на хранителния профил на майчиното мляко, отколкото адаптираното мляко, тъй като има по-сходни пропорции на протеини, въглехидрати и мазнини.

Без регулаторна рамка

Екипът на BIOMILQ създава своя продукт от клетки, взети от човешка гръдна тъкан и мляко, дарено от жени в местната общност, които в замяна получават карта за подарък Target. BIOMILQ отглежда клетките в колби, захранвайки ги с хранителни вещества и след това ги инкубира в биореактор, който имитира околната среда в гърдите. Тук клетките абсорбират повече хранителни вещества и отделят млечни компоненти.

BIOMILQ все още има три до пет години до пускането на продукта на пазара. Първо, стартъпът трябва да отглежда млечни клетки в много по-голям мащаб, но и на по-ниска цена. BIOMILQ също трябва да убеди регулаторите, че продуктът е безопасен за бебета - задача, която е особено предизвикателство за нова категория храни, каквито са отглежданите в лабораторията човешки млечни продукти.

"Всъщност не съществува регулаторна рамка", казва Стрикланд.

Най-добрата формула все пак идва от гърдата

Дори ако BIOMILQ постигне целите си, човешкото мляко, което идва от биореактор, няма да има точно същите ползи за здравето като млякото, което идва от гърдата, според Натали Шенкер, сътрудничка в Imperial College London и съоснователка на Human Milk Фондация, която помага за осигуряване на донорско мляко на семейства, които се нуждаят от него.

Мастните киселини, които подпомагат развитието и растежа на мозъка, и хормоните като кортизола, който помага за развитието на цикъла на съня на бебето, идват от кръвта на майката, казва Шенкер.

Консултантката по кърмене Кортни Милър, която подкрепя кърмещите майки, е съгласна, че клетъчно култивираното мляко не е "заместител на кърмата", но все пак смята, че това може да предложи на родителите "друг избор", особено когато става дума за осиновяване или сурогатно майчинство.

"Формула в момента е единствената им възможност, освен ако не могат да намерят дарена кърма", каза пред CNN Милър. Достъпът до донорско мляко обаче може да бъде труден. В Съединените щати храненето на новородено с кърма от млечна банка може да струва до 100 долара на ден. Намирането на донор онлайн често е по-евтино, но е възможно да има безопасността да е компрометирана.

Милър също вярва, че BIOMILQ може да допринесе за научното изследване на кърмата. Тя дари няколко унции от собственото си мляко на стартъпа с надеждата, че изследванията му могат да доведат до нови пробиви в храненето на бебетата.

Растяща индустрия

BIOMILQ не е единствената компания, която се надява да създаде нов вид мляко за бебета. Turtle Tree, базирана в Сингапур и Съединените щати, култивира стволови клетки за създаване на млечни компоненти от редица бозайници, включително хора, докато нюйоркската фирма Helaina използва микробна ферментация за отглеждане на протеини, открити в човешкото мляко.

Изваждайки млечното животновъдство от уравнението, BIOMILQ казва, че техният продукт може да направи храненето на бебетата по-екологично устойчиво. Производството на един килограм пакетирана формула създава между седем и 11 килограма въглероден диоксид, според последните оценки. BIOMILQ все още провежда проучвания за собствения си въглероден отпечатък.

Обещанието за по-екологична алтернатива на адаптираното мляко привлече инвестиции от Breakthrough Energy Ventures на Бил Гейтс. Наред с други инвеститори, фондът, фокусиран върху климата, помогна на BIOMILQ да събере 21 милиона долара през октомври 2021 г. С това финансиране, Стрикланд казва, че BIOMILQ вече се фокусира върху разширяването и производството на повече мляко и иронично заключва:

"Смятаме се сега във втория триместър."

 

Звездите и техните най-лични признания за майчинството