Начин на живот

Да преоткрием дървените играчки

“Един от най-свидните ми детски спомени е свързан с дървените лодки. Баща ми, по професия хирург, често беше много зает, но когато отивахме някъде в планината на почивка, винаги търсехме заедно паднали дървета. От корите им в сръчните му ръце се раждаха катамарани, платноходки и дървени човечета.”

“Един от най-свидните ми детски спомени е свързан с дървените лодки. Баща ми, по професия хирург, често беше много зает, но когато отивахме някъде в планината на почивка, винаги търсехме заедно паднали дървета. От корите им в сръчните му ръце се раждаха катамарани, платноходки и дървени човечета.”[[more]]Това са най-незабравимите мигове от детството на българката Диляна Лулчева, докторант към Университета в Мюнхен, Германия, логопед и възрастов психолог, авторка на 4 книги на немски за деца с изоставане в езиковото развитие.

Днес, вече пораснала, Диляна не спира да “играе” с играчки от дърво. Като логопед и психолог я води не носталгията, а самите им качества. Те често биват противопоставяни на пластмасовите, а през последните години все повече родители търсят естествени материали. Разбира се, пластмасовите играчки не бива да се разглеждат като нещо нискокачествено и безполезно, смята Диляна. Някои от тях са чудесно изработени, те също имат своите предимства – по-леки са, позволяват по-фино сглобяване, удобни са, когато тръгнем на път. И все пак, въпреки че ги има от векове, дървените играчки продължават да са важно средство за развитието на мисленето и социалните умения. Диляна Лулчева ни разкрива как става това.

Играчките от дърво развиват мисленето и въображението. Ако предпочетете дървени мебели за кукленска къща, дървено влакче или самолет, те едва ли ще издават звуци, едва ли ще имат активни бутони за натискане. На пръв поглед те може би изглеждат по-безинтересни. Но точно тук е ключовият момент – детето има простор да си въобразява, че чува сирена на пожарна и сигнал, че самолетът вече е кацнал. Лампата на дървената пожарна няма да започне да свети, но детето може да си представи, че това се случва. Този вид игра на ужким (позната още като “символна игра”) е ключова за интелектуалното развитие на вашето дете. Когато забележите, че метлата или просто някоя дървена пръчка се е превърнала в “кон”, можете да сте спокойни, че то концептуализира света около себе си и открива абстрактни прилики между предмети, които невинаги са очевидни дори за възрастните.

Дървените играчки стимулират социалните умения, езиковото развитие и комуникацията. Играчките с много светлини, издаващи различни звуци, “можещи” много неща, са привлекателни за децата, но те са в известна степен и обсебващи. За развитието на вашето дете не е особено препоръчително то да се заиграва самичко часове наред с предмети само защото примигват. За разлика от тях дървените колички, кукленските мебели от дърво не са “самодостатъчни”, те често се използват в контексти и сюжети, които наподобяват реалния живот и се разиграват от няколко деца с различни роли. Това кара децата да обръщат внимание на околните, разгръща социалните им умения и поощрява способността за справяне с конфликти.

Дървените пъзели с цифри и букви подпомагат ограмотяването. Те обикновено са по-големи и по-здрави, с тях се борави лесно. Децата имат усещането, че държат в ръцете си солидни предмети, а това прави срещата им със сложните символи, които означават количества (числата) и звукове (буквите), много по-приятна. Детските компютри, както и различните приложения за смартфони и таблети, също имат своите предимства, но обикновено децата се усамотяват с тях и рядко изпитват нужда от помощ или желание да включат някой друг, докато ги използват. Ако искате да учите с вашето дете числата, започнете с тези от 1 до 5 и ги съотнасяйте с различни количества реални предмети или играчки – 3 банана, 4 кукли, 2 колички. Дървените букви са идеални не само за научаване на азбуката, но и за търсене на първа и последна буква в думите – умения, свързани с четенето и подготовката за училище.

Дървените кубчета, игрите за вгнездяване и мънистата от дърво развиват фината моторика и концентрацията. Дървените кубчета са по-тежки от пластмасовите, по-малките деца ги усещат по-лесно, защото тежат в ръката. Те не изискват и фина сглобка, както пластмасовите конструктори. Не е нужно да има и точна последователност на поставяне, а децата същевременно осмислят основни физични величини като гравитацията – твърде високите кули обикновено падат, както и основата на градежите обикновено трябва да е достатъчно широка, за да не се срутят набързо. Фигурките за вгнездяване от дърво и мънистата са големи, достатъчно тежки и удобни за хващане. Нанизването на последните развива координацията между очите и ръцете, концентрацията, категоризирането по цвят и форма, както и мисленето в последователности.

Дървените играчки са по-безвредни за околната среда. Често мислим, че за да се произведат дървени играчки, се унищожават горите. Качествените производители обаче използват или остатъчен дървен материал, който иначе ще бъде изхвърлен, или възобновяеми горски площи с планирана сеч и залесяване, от които добиват суровината за своите продукти. Друг важен аспект при дървените играчки е лесното им рециклиране и значително по-бързото им и безвредно разграждане, когато биват изхвърлени.

Дървото е безопасно за здравето. Разбира се, не всички пластмасови играчки са токсични, някои от тях са качествено изработени. Факт е обаче, че пазарът е залят от евтини пластмасови кукли, конструктори и светещи интерактивни играчки, които са опасни при лапане или поглъщане на парче от тях. При спазване на изискванията за безвредни багрила, дървените играчки не крият подобен риск за детето.

Здравината и трайността на дървените играчки е безспорна. Децата често обичат да хвърлят играчките или се отнасят невнимателно с тях. Устойчивостта и солидността на дървените играчки е очевидна и те много по-рядко се чупят. В семейства с няколко деца малките „наследяват“ дървените пъзели на по-големите. Дори и цветовете им да се износят, дървените играчки продължават да изглеждат добре и могат да бъдат съхранявани за следващите поколения.

И най-важното – независимо какви играчки избирате за детето, играйте с него колкото се може повече, защото то неусетно за вас ще порасне! Така, докато просто строите дървени кули, вие творите заедно вашия неповторим свят от вълшебства. В него профучават дървени самолети и експреси, от кафе машината тече отвара, която ви прави невидими, а сглобяемите роботи винаги побеждават лошите.

Една чудесна възможност за завръщането на дървените детски играчки във вашето семейство и в дома ви осигуряват Lidl България. В коледния си каталог те включват богата серия от чудесно изработени дървени влакчета и магистрали, дървени къщички, конструктори, пъзели и най-разнообразни други играчки от дърво, които ще бъдат в продажба от 19 ноември до изчерпване на количествата. Можете да им се полюбувате в нашата галерия, а повече за тях ще научите на spisanie.lidl.bg.

С подкрепата на Lidl България