Една стара моя мечта отдавна очакваше да се сбъдне, а плановете, които години наред правех да се добера до онова малко късче полуземя в Нормандия, бяха като мигаща лампичка в тъмното. Опитвала съм се да стигна от Брюксел с влак, с автобус от Лондон под Ламанша, но се случи сега - да отида до Мон Сен Мишел от Париж.
Мон Сен Мишел е магично място в Нормандия, хвърлено в Ламанша и брулено от безмилостните ветрове на атлантическите течения. Поради интересната си история и културното значение за региона, селището днес е под защитата на ЮНЕСКО. Но може би най-привлекателното в Мон Сен Мишел е неговата недостъпност и мистика, която всеки ден превръща мястото в остров с всеки прилив.
Това е един от най-посещаваните обекти във Франция - след Ил дьо Франс в Париж, тук идват 3 млн. туристи годишно. През зимата обаче туристите са 25 пъти по-малко спрямо лятото, когато островчето буквално се задушава от посетители.
Пътуването - не без перипети
Пътуването до Мон Сен Мишел не мина без приключения и точно това затвърждава тезата ми, че мястото съвсем не е лесно достъпно. Пред нас стоеше изборът дали да наемем кола за деня, тъй като разстоянието е над 350 км. И макар да е по магистрала, пътят е поне 4 часа в посока с включено задължително объркване на пътя, загубване и изпускане на отбивка (поне веднъж), което всеки опитен пътешественик би следвало да включва в плана. Затова вместо да губим 8 часа само в път, предпочетохме високоскоростните влакове TGV. Пътуването като бързина и удобство е равносилно на самолет и ранният влак в 6:48 ч. е идеалният вариант, а пътуването от 90 минути е повече от предимство!
Купуването на билет онлайн отне минути и така от гара "Монпарнас" за час и половина ултрамодерен и чист влак ни отведе до град Рен.
Оттам възможностите са няколко: автобусите са няколко на ден - директно до Мон Сен Мишел или с влак до близкото градче Понторсон, но оттам има още 7 км, които могат да се вземат пеша, но не е най-приятният начин през зимата.
По пътя очите ни радват зелените поля на Бретан, каменните селца, стада крави и агнета, с които районът е прочут, вятърни мелници и безукорни пътища.
Точно по график пристигаме...
Продължава на следващата страница...
Милла Иванова
Казвам се Милла Иванова – дългогодишен журналист със сбъдната мечта. Силната ми интуиция и усета за хората са силните ми страни и не се колебая да ги използвам, за да премина и през най-залостените врати. А английският, френският и немският са ми първи помощници, когато работя по любимите ми теми – от международните новини. Така станах и партньор на Euronews, Франция, с л...