Начин на живот

Да сбъднеш мечтата си за Мон Сен Мишел

Пътешествията на момичетата

Да сбъднеш мечтата си за Мон Сен Мишел

Снимка: Христо Тодоров

Една стара моя мечта отдавна очакваше да се сбъдне, а плановете, които години наред правех да се добера до онова малко късче полуземя в Нормандия, бяха като мигаща лампичка в тъмното. Опитвала съм се да стигна от Брюксел с влак, с автобус от Лондон под Ламанша, но се случи сега - да отида до Мон Сен Мишел от Париж. 

Мон Сен Мишел е магично място в Нормандия, хвърлено в Ламанша и брулено от безмилостните ветрове на атлантическите течения. Поради интересната си история и културното значение за региона, селището днес е под защитата на ЮНЕСКО. Но може би най-привлекателното в Мон Сен Мишел е неговата недостъпност и мистика, която всеки ден превръща мястото в остров с всеки прилив.

Това е един от най-посещаваните обекти във Франция - след Ил дьо Франс в Париж, тук идват 3 млн. туристи годишно. През зимата обаче туристите са 25 пъти по-малко спрямо лятото, когато островчето буквално се задушава от посетители.

Пътуването - не без перипети

Пътуването до Мон Сен Мишел не мина без приключения и точно това затвърждава тезата ми, че мястото съвсем не е лесно достъпно. Пред нас стоеше изборът дали да наемем кола за деня, тъй като разстоянието е над 350 км. И макар да е по магистрала, пътят е поне 4 часа в посока с включено задължително объркване на пътя, загубване и изпускане на отбивка (поне веднъж), което всеки опитен пътешественик би следвало да включва в плана. Затова вместо да губим 8 часа само в път, предпочетохме високоскоростните влакове TGV. Пътуването като бързина и удобство е равносилно на самолет и ранният влак в 6:48 ч. е идеалният вариант, а пътуването от 90 минути е повече от предимство!

Купуването на билет онлайн отне минути и така от гара "Монпарнас" за час и половина  ултрамодерен и чист влак ни отведе до град Рен. 

Оттам възможностите са няколко: автобусите са няколко на ден - директно до Мон Сен Мишел или с влак до близкото градче Понторсон, но оттам има още 7 км, които могат да се вземат пеша, но не е най-приятният начин през зимата. 

По пътя очите ни радват зелените поля на Бретан, каменните селца, стада крави и агнета, с които районът е прочут, вятърни мелници и безукорни пътища. 

Точно по график пристигаме...

Продължава на следващата страница... 


в селцето до Мон Сен Мишел, а той се извисява отдалече в равнинния пейзаж.

Всичко е в мъгла. Някак мистично и малко зловещо. Часът е 14:30 и отливът вече е започнал. Водата се оттегля и досега Мон Сен Мишел е бил остров, но вече се връща на сушата с моста, построен през 19 век и няколко пъти обновяван поради факта, че събира нежелана тиня с всеки прилив. Но днешният 75-метров дъсчен мост прави връзката на селцето със света много по-лесна и отваря Мон Сен Мишел за масовия тип туризъм. 

През януари на паркинга има само няколко коли, но лятото има лимит от 70 автомобила, които могат да останат едва 90 минути, за да може и други да се възползват. Таксата е 10 евро. 

В средновековното време на Мон Сен Мишел

Влизаме с разтреперани крака в съхраненото средновековно селище, в което днес живеят едва 20 жители. Но Мон Сен Мишел е живо селце с пощальон, полицай и кмет – монах в абатството. Повечето къщи са за основен ремонт, но са в пълна хармония с пейзажа и времето, спряло някъде през 15 век. Тук има единици възможности за настаняване, а ресторантчетата са в пъти повече. В края на януари работят едва няколко магазина за сувенири и бързо хранене. Продавачът на палачинки предупреждава, че до върха ще ни е нужна сила, затова да хапнем палачинка с шоколад. В тази част на Франция това е най-модерно сега, дори по-често се предлага от кроасан или сандвич с багета.

История и мистика

Историята на Мон Сен Мишел води началото си от 6 век, когато там се издига римска крепост, но през 7 век е превзет от франките. Легендата разказва, че на монаха Обер му се присънил Архангел Михаил, който му наредил да изгради храм на върха на скалистия полуостров. Монахът първоначално не се вслушал в знамението и пострадва сериозно, но абатството вече започва да се строи.

През 709 г. около манастира започва да се изгражда селище. То преминава под владение първо на франките, после на англичаните, но абатството с името на Сен Мишел (Св. Михаил), е опазено от историческите обрати, включително и през 100-годишната война.

След Френската революция Мон Сен Мишел е превърнат в затвор, първоначално за духовници, които не подкрепят републиканския режим. Но влиятелни личности, сред които и писателят Виктор Юго, настояват да се възстанови статуята на Сен Мишел на върха на абатството и до днес тя се извисява на 170 метра височина. Това налага затворът да бъде премахнат. От 1874 г. полуостровът е обявен за исторически паметник, а 100 години по-късно Мон Сен Мишел е включен в списъка на ЮНЕСКО.

Има и още...


Днес Мон Сен Мишел е домакин на един от най-прочутите ресторанти на „Ла мер Пулар“ (Майка Пулар) с една звезда Мишлен и прочутия омлет с нормандско сирене и 3 местни яйца на цена, достигаща 40 евро за порция. Резервациите за ресторанта се правят с месеци напред в натоварения сезон, но през зимата работи само с предварителна заявка за групи. 

Мон Сен Мишел в 21 век

Всяка сутрин тук може да се видят хора, които идват по изгрев, за да гледат прилива, който е плавна приливна вълна, видима с просто око, а на галещите лъчи гледката е сюрреалистична. Областта и до днес е дива и труднодостъпна, а в близост няма много места за настаняване, нито много точки за наблюдение поради равнинния и мочурлив характер на напояваната земя.

Това превръща мястото в още по-интересно и вълнуващо, а таксата за посещението на абатството е обоснована като необходима за поддръжката за извозване на боклука от туристите и поддържането на острова в изправност за нуждите на туристите.

В момента на посещението ни абатството беше в ремонт., заради което голяма част от острова не беше достъпен за туристи. Въпреки това монасите всяка вечер изнасят литургия и имащите късмета да присъстват, споделят, че и до днес се спазва канонът на пеене и молитва на нормандско наречие, което слага точка на дългогодишния спор в коя област се намира Мон Сен Мишел – в Нормандия или в Бретан.

Според the Making of Featurettes Мон Сен Мишел е прототипът на Минас Тирит от трилогията "Властелинът на пръстените: Завръщането на краля" на Питър Джаксън. 

Още дестинации, които ще ви вдъхновят да тръгнете на път