Начин на живот

До Гложенския манастир: Свят на вълшебство и чудеса

Гледката от високото към заобикалящата го планина те кара да затаиш дъх пред красотата, с която природата благосклонно е дарила земята ни

Разбира се, хубаво е в горещото лято да се отиде на дълго пътуване, продължително летуване, но невинаги съществува такава възможност. Затова нека не пренебрегваме шанса да се отделим от обичайната си среда и да излезем от града за ден-два, да посетим нещо по-достъпно, но също толкова вълнуващо и зареждащо ни с красота място. Например манастира “Св. Георги Победоносец” в Стара планина, на 10 километра от село Гложене.

Аз не съм вярваща, но не мога да отрека, че и у нас, и по света местата, където са строени сгради, предназначени за някакъв вид духовна дейност, са подбирани внимателно с оглед на цялостното въздействие. Гложенският манастир е необичаен, той не е скътан в планинските пазви, а е построен на каменна тераса, около която са непристъпните скали на планинския рид Лисец под връх Камен лисец. Гледката от високото към заобикалящата го планина те кара да затаиш дъх пред красотата, с която природата благосклонно е дарила земята ни. Духа вятър и в най-горещия летен ден, усещането граничи с мистично приключение в светове на вълшебства и чудеса.

Това е епархийски, действащ мъжки манастир. За него от миналото има непотвърдена легенда, че е основан от бягащия от татарите киевски княз Георгий Глож през 1224 година, който получил разрешение от цар Иван Асен ІІ да се засели по тези земи. За ХVІ в. вече със сигурност знаем, че е имало действащ манастир, чийто архитектурен план копира тези на атонските. В края на ХVІ и началото на ХVІІ век миряни са преписвали там ръкописи от близкия Етрополски манастир.

Манастирът е любимо място на Васил Левски, който в близкото село Голям извор е основал първия си революционен комитет.

По време на Третото българско царство тук е заточен Васил Друмев – по това време вече Търновски митрополит Климент. Причина за тази наказателна мярка е проповедта му в защита на православието (и против католицизма) на 14 февруари 1893 г., навлякла му гнева на католика цар Фердинанд, който в същия ден се сгодявал. В манастира има малък музей, посветен на автора на “Нещастна фамилия”.

Старата черква е сериозно разрушена от Чирпанското земетресение през 1928 г. и през 1931 г. е съборена и построена наново.

На 3 август 2008 година тогавашният игумен йеромонах Панкратий подпалва манастира. Разжалван е и е лишен от църковен сан; срещу него се води дело.[[more]]До манастира има шосеен път. От магистрала “Хемус” трябва да се отбие към Ябланица, да се мине през центъра и да се продължи към село Малък извор.

Манастирът може да подслони около 20 души за нощувка. Има място, където да се подкрепите – ресторантът е с една от възможно най-впечатляващите фасади. Аз лично при тази гледка бих предпочела съдържателите да бяха се постарали асортиментът, подобно на други такива места по света, да е по-свързан с територията – местни гозби ли, що ли, а не сладоледи или безалкохолни напитки от големи мултинационални компании. Но...