Начин на живот

Дроновете - бъдещето вече е тук!

Вече правят революция в медицината, въздухоплаването и спектакъла.

Дроновете - бъдещето вече е тук!

снимка: engadget.com

Стават все по-съвършени, балансирани и мобилни. Шарят из въздуха и променят ежедневието ни. Малките въздухоплавателни средства, наречени дронове. Карат ни да мерим сили в състезания по бързо и прецизно летене.

Класическите дистанционни вече са демоде. Новите дронове могат да се управляват направо чрез смартфони. А още по-новите са достатъчно интуитивни, за да реагират на това, което им кажат очите ни.

И още – дроновете са на път на направят революция в медицината. Наскоро първият такъв дрон достави бъбрек за трансплантация в САЩ. Това се счита за огромен пробив, който може да преобърне света на медицината и да спаси много човешки животи.

Десет минути и разстояние 4,5 км. Един малък дрон успешно транспортира бъбрек от паркинг до покрива на Университетската болница в Мериленд. Спасен е животът на една жена. За целта учените са поискали разрешение от властите, а полицията е затворила улиците, над които е трябвало да прелети дронът. Надпреварата с времето е eдин от най-сериозните проблеми при трансплантациите. Смята се, че след 3 до 5 години дроновете ще станат надеждно средство за пренасяне на органи. Сега трансплантациите често са свързани с ангажиране на частни самолети, които максимално бързо да доставят животоспасяващия орган, но това струва твърде скъпо. За разлика от дроновете.

Въпреки малките си размери, дронове могат да наблюдават през високочувствителни камери. Могат да записват всичко, което видят. И вече са правени много опити, в които успешно пренасят малки товари. А защо не и по-големи, защо не и хора?

На Технологичното изложение в Лос Анджелис, което събира иновации от цял свят, беше показан първият модел на дрон, който ще може да бъде използван като въздушно такси. Сбогом на задръстванията по улиците и привет на бъдещето от филми като „Петият елемент“ и сагата „Междузвездни войни“!   

Навигацията ще се определя от надеждни сензори и компютри, а маршрутът ще е предварително зададен. В дрона има единствено таблет, чрез който се въвежда пътя и се регулира температурата в кабината. На този етап разработеният модел може да превозва един пътник на височина до 3500 метра. Скоростта на летене може да достигне 100 км/ч., а времето на полета е ограничено до 23 минути – това покрива дистанции до 32 км. Конструкторите на дрона са заложили на система от 8 перки за допълнителна сигурност, баланс и гарантирано плавно кацане.

Плановете за развитие на този тип въздушни превози предвиждат и изграждане на центрове за контрол с възможност за дистанционна намеса при непредвидени ситуации. Дали ще е скъпо? Очакваната цена за дрон е между 200 и 300 хиляди долара, с тенденция към поевтиняване при масово производство. А това, в сравнение със скъпите полети с частни самолети, са си направо жълти стотинки.

Конструктурите обаче не забравят, че дроновете се появават за забавление и не спират да развиват потенциала им в тази насока.

В Китай все по-популярна атракция става светлинното дрон шоу. Традициите не са това, което бяха и през последните години китайците дори заменят пищната заря с това шоу. 500 дрона правят неподозиран и самобитен въздушен балет. С тяхна помощ се разказват истории. През последните няколко години редица компании се ориентират към създаването на спектакли с безпилотни машини, като те са оборудвани с различни по цвят светещи диоди. Всеки дрон има предварително зададени координати. Когато вече са в небето, всеки си знае мястото. Контролът се осъществява само от един компютър, като предварително се задава траекторията, скоростта и позицията.

За да се постигане истинско съвършенство, се изискват седмици подготовка, а репетициите продължават с дни. Предимството на дрона е, че с него можеш да направиш всякакви форми и фигури, дори приказни герои като прочутите китайски дракони. Така можеш да разкажеш цяла история, която преплита иновацията с традицията. С класическите фойерверки това е невъзможно. Единственият малък недостатък на това зрелище е, че то е твърде кратко, за да засити сетивата. Продължава едва 12 минути - толкова, колкото издържат батериите.

Бъдещето и развитието на технологиите обаче е в тяхна полза, до момента, в който не стане обичайно да виждаме дронове дракони, дронове линейки и дронове таксита навсякъде около нас. 

А разбрахте ли кой и кога организира най-мащабното групово изкачване на Мусала?