Начин на живот

Евростат: България сред шампионите в рециклирането на пластмасови опаковки

Рециклирането има смисъл.

Евростат: България сред шампионите в рециклирането на пластмасови опаковки

Снимка: Daria Shevtsova / Pexels

Следващия път, когато някой ви погледне изпод вежди, докато рециклирате отпадъка си и ви каже, че няма смисъл, може спокойно да му отвърнете, че цифрите сочат друго.

Девет държави от ЕС са рециклирали повече от половината от генерираните отпадъци от пластмасови опаковки: Литва (70%), Чехия (61%), България (59%), Нидерландия (57%), Швеция и Словакия (и двете 53%), Испания (52%), Кипър (51%) и Словения (50%).

За разлика от тях, по-малко от една трета от отпадъците от пластмасови опаковки са рециклирани в Малта (11%), Франция (27%), Ирландия (28%), Австрия (31%), Полша (32%) и Унгария (33%), сочат данни на Евростат, цитирани от БГНЕС.

През 2019 г. приблизително 41% от отпадъците от пластмасови опаковки са рециклирани в ЕС. Всеки жител на ЕС е генерирал 34.4 кг отпадъци от пластмасови опаковки, от които 14.1 кг са били рециклирани, според данни на Евростат.

Острият връх на действителността обаче показва, че между 2009 г. и 2019 г. обемът на отпадъците от пластмасови опаковки, генерирани от един жител, се е увеличил с 24% (+6.7 кг). Обемът на рециклираните отпадъци от пластмасови опаковки е нараснал рязко през същия период - с 50% (+4.7 кг). Въпреки това подобрение, количеството на пластмасовите опаковки, които не са били рециклирани, се е увеличило с 2.0 кг на жител от 2009 г. насам поради по-голямото увеличение на абсолютната стойност на генерираните отпадъци от пластмасови опаковки.

Това е само едно доказателство в полза на твърдението, че работата, която ни очаква вбъдеще, никак не е лесна. Ако погледнем от слънчевата страна на нещата - макар добрата новина да е капка в морето, тя е малък повод, когато се изправим пред природата, да не се изчервим виновно до корена на косите си.

 

След Covid: как да рециклираме използваните предпазни маски