Начин на живот

Франция осъди Twitter за език на омразата

Социалната мрежа ще плати по 1500 евро на всеки от 6-те ищци по делото

Франция осъди Twitter за език на омразата

Снимка: Kaitlyn Baker /Unsplash

Апелативният съд в Париж осъди Twitter, че не прави достатъчно да се бори с езика на омразата. Съдът постанови социалната мрежа да разкрие какви действия са предприети срещу зловредния език и насаждането на нетърпимост и агресия.

Решението идва в момент, когато редица активисти в Европа настояват за по-строг контрол срещу разпространението на расистко и дискриминационно съдържание в Twitter и други социални медийни платформи.

Това съдебно решение потвърждава друга съдебна разпоредба от миналата година на по-нисш съд във Франция, според която Twitter трябва да предостави подробности за броя, националността, местоположението и говоримия език на хората, които наема, за да модерира съдържанието във френската версия на платформата. Настоява се още Twitter да разкрие всякакви договорни, административни, търговски и технически документи, които биха помогнали да се определи финансовите и човешки ресурси, които са използвани за борба с онлайн речта на омразата във Франция.

Апелативният съд отсъди Twitter да плати 1500 евро за обезщетение на всеки от шестимата ищци по делото.

Говорител на Twitter каза, че основният приоритет на компанията е да гарантира безопасността на хората, използващи платформата, като добави, че групата преразглежда съдебното решение. Американската компания отказа да коментира финансовите и оперативните последици от решението.

Все пак активистите ликуваха. 6-те лобистки групи, които съдиха Twitter, твърдят, че само част от съобщенията със съдържание с език на омразата, са били премахнати от платформата 48 часа след подадения сигнал.

Забранено за забраняване

„Омръзна ми от това всичко да е позволено и да е „забранено да се забранява““, каза Марк Нобел, президент на J'Accuse! (Аз обвинявам) - една от групите ищци. Париж осъмна с плакати с лозунги от студентските протести през 1968 г.

Обвиняващите казват: „Трябва да спрем с тази заблуда: не всичко трябва да бъде позволено в нашето общество“.

Във Франция расизмът и антисемитизмът не се считат за мнения, които могат да се изказват публично, а като нарушения на закона. Глобалните технологични гиганти бяха обвинени, че правят твърде малко за справяне с езика на омразана и онлайн злоупотребите.

Нов регламент по изискване на ЕС за Закона за цифровите услуги предвижда процедури за премахване на незаконно съдържание като обиди, клевети и реч на омразата.

Миналия май Великобритания заяви, че планираният нов закон ще доведе до глоба на компаниите, управляващи социални медии с до 10% от оборота или 25 милиона долара, ако не успеят да премахнат онлайн злоупотребите като расистки престъпления от омраза. По силата на предвидените разпоредби, висшите мениджъри могат да бъдат изправени пред наказателни дела за неуправление на този проблем.