Начин на живот

Франция предлага багетата за нематериално културно наследство

Дали ЮНЕСКО ще одобри предложението?

Франция предлага багетата за нематериално културно наследство

Снимка: Sergio Arze/Unsplash

В световното въображение французите вероятно ще бъдат изобразени завинаги с барета и с багета. Това може да обясни защо страната представи най-известния си хляб като свой кандидат за статут на нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.

Френското министерство на културата обяви в изявление, цитирано от "Евронюз", че е избрало багетата пред цинковите покриви на Париж и Biou d'Arbois, фестивал на виното в региона Юра, за да защити традиционния метод при приготвянето на този емблематичен френски продукт.

Според министерството през 1970 г. в страната е имало 55 000 независими пекарни, но днес само 35 000, а хлебчетата, които се предлагат масово, са индустриално произведени.

"Предвидените мерки за защита, включително изпълнението на действия за повишаване на осведомеността, насочени към широката общественост, имат за цел да забавят този спад, като подчертаят значимостта на занаятчийския сектор", уточнява министерството в своето изявление.

Багета е дълъг хляб, направен само от четири съставки: брашно, вода, сол, мая или квас.

Важно е да има хрупкава коричка и мека, въздушна вътрешна част. Това се случва  именно когато е направена според правилата, превърнали се в национална традиция.

Произходът на багетата датира от 17 век, но масовото потребление е започнало през 20 век. Понастоящем във Франция се изяждат около 320 багети всяка секунда, което възлиза на около 10 милиарда годишно, според сайта за данни и статистики Planetoscope.

Националната конфедерация на френските пекарни и сладкарници приветства решението. Президентът на организацията Доминик Анракт посочи, че кампанията за защита на традиционната багета е продължила 4 години, а предложението към ЮНЕСКО е кулминацията.

"Това подобрява нашето ноу-хау и може да насърчи младите хора да изберат професията, защото има много работни места, които трябва да бъдат запълнени в пекарните", отбеляза Анракт.

Франция ще трябва да изчака до края на 2022 г., когато ЮНЕСКО ще обяви решението си.

 

За виното и вируса, но от гледна точка на сомелиерите