Начин на живот

Германски съд постанови: Пътят от леглото до бюрото у дома се счита за пътуване до работа

Съдията постановил, че германецът обикновено се захваща за работа "веднага, без първо да е закусил".

Германски съд постанови: Пътят от леглото до бюрото у дома се счита за пътуване до работа

снимка: Andrea Piacquadio/ Pexels

Федералният социален съд на Германия постанови, че мъж, който се подхлъзнал, докато вървял от леглото към компютъра, който използва, може да поиска застраховка за злополука на работното място, тъй като официално е отивал на работа, пишат от „Гардиън“.

Мъжът работел от вкъщи и се спускал по вита стълба към работното си бюро, което се намира един етаж под спалнята му, когато се подхлъзнал и си счупил прешлен. Застрахователната компания на работодателя не сметнала инцидента за „трудов“ и отказала да покрие разходите за злополука на работното място, затова германецът се обърнал към съда.

Две съдилища на по-ниски нива отказали да счетат пътуването от леглото до домашния офис за "пътуване" до работа, но германският федерален социален съд разпоредил мъжът да бъде обезщетен. Съдията постановил, че германецът обикновено се захваща за работа "веднага, без първо да е закусил".

Според немското законодателство застраховката срещу злополука се предоставя само в случай на "първо" пътуване до работа, така че ако човек отиде на закуска в кухнята и падне, искането му може да не бъде удовлетворено. В случая обаче "ищецът е претърпял трудова злополука, когато е паднал на път за домашния си офис сутринта", се казва в решението.

Впоследствие съдът решава, че законът трябва да се прилага за позиции на дистанционна форма на работа, които представляват място за извършване на служебните задължения, одобрено от работодателя.

От изданието пишат, че не е известно дали германецът е работил у дома във връзка с пандемията или е започнал да работи дистанционно преди въвеждането на ограничителни мерки за борба с разпространението на коронавируса. В постановлението се казва, че законът се прилага за "зони за дистанционна работа", които са "работни места, оборудвани с компютър и инсталирани от работодателя за постоянно в частните помещения на служителите".

Освен че промени представите ни за начините за работа и ни принуди да се адаптираме бързо към промените, Covid-19 стана повод за преразглеждането на закони в полза на работещите от вкъщи. Наскоро в Португалия приеха закон, който забранява на работодателите да притесняват служителите си извън работно време, като им се обаждат или изпращат SMS. Според новите правила, работодателят може да бъде глобен за нарушаване на закона. От работодателите също така се изисква да подпомагат финансово персонала си за разходите, свързани с работата от вкъщи като интернет и електричество.

10 идеи за повече уют в домашния офис