Начин на живот

Гъвкавата диета – флекситарианство

Красиви и здрави

Гъвкавата диета – флекситарианство

Pixabay

Флекситарианец за някого може да звучи като жител на друга планета или привърженик на екзотична идеология. Всъщност терминът е свързан с важната тема за храненето. Или обяснено шеговито – флекситарианците са хора, които се опитват да преминат към растителен режим на хранене, но от време на време отскачат при месоядните.

Flexitarian е комбинация от две думи: гъвкав и вегетарианец. Терминът е измислен преди повече от десетилетие от диетолога Доун Блатнър ​​в нейната книга от 2009 г. „Гъвкавата диета: Предимно вегетарианският начин да отслабнете, да сте по-здрави, да предотвратите болести и да добавите години към живота си“.

Блатнер казва, че не е нужно да елиминирате напълно месото, за да извлечете ползите за здравето, свързани с вегетарианството – можете да сте вегетарианец през повечето време, но въпреки това да се насладите на бургер или пържола, когато ви се прииска.

Предполага се, че когато ядат повече растения и по-малко месо, хората, които следват диетата, не само ще отслабнат, но могат и да подобрят цялостното си здраве, намалявайки честотата на сърдечни заболявания, диабет и рак и в резултат на това да живеят по-дълго. Флекситарианството попада в категорията на т.нар. балансирани диети, които се придържат към прием на достатъчно  протеини, въглехидрати, мазнини и други хранителни вещества.

Да станеш флекситарианец означава да добавиш пет групи храни към диетата си – без да отнемаш нито една. Това са: „новото месо“ (немесни протеини като боб, грах или яйца); плодове и зеленчуци; цели зърна; млечни продукти; и подправки. Петседмичен план за хранене на Блатнер включва рецепти за закуска, обяд, вечеря и леки закуски. Можете да следвате плана, както е очертан, или да разменяте рецепти от различни седмици, за да отговорите на вашите предпочитания.

Продължава на следващата страница.....


Ако искате да започнете флекситарианската диета или вече сте започнали своето диетично пътуване, е полезно да знаете различните начини, по които можете да получите подкрепа по време на процеса. Уебсайтът на Блатнер предлага връзка към нейната готварска книга, рецепти и блог. Фейсбук страницата на Flexitarian Diet включва рецепти (видеоклипове), препоръки и новинарски статии относно диетата. Уебсайтът  включва и възможност за търсене по категория, списъци с хранителни стоки, често задавани въпроси и друга информация за диетата. Книгата е пълна със съвети, включително раздел, наречен FlexLife Troubleshooters. А има и приложения, които макар и да не са специално флекситарни, могат да предоставят насоки за хранене, ориентирано към растенията: Green Kitchen и Forks Over Knives.

А дали се отслабва с флекситариеански режим на хранене? Вероятно е  свалите килограми , да . Изследователско проучване от Института Макс Планк за показва, че вегетарианците са склонни да ядат по-малко калории, да тежат по-малко и имат по-нисък индекс на телесна маса (мярка за телесните мазнини) в сравнение с връстниците си, които ядат месо. Ако наблегнете на растителния компонент на тази диета – ядете много плодове, зеленчуци, боб, леща и пълнозърнести храни – вероятно ще се почувствате сити с по-малко калории, отколкото сте свикнали.

Колко лесна е за спазване флекситарианската диета? Този режим е много лесен за спазване. Флекситарианската диета е класирана на второ място в класацията за най-лесни диети за следване. Блатнър ​​подчертава, че не е нужно да спазвате точно предписанията. Книгата включва достатъчно насоки и дори списъци за пазаруване. Има изобилие от рецепти и приготвянето на храната не трябва да отнема много време. Рецептите са прости като изискват по пет основни съставки.

Храненето навън е възможно и алкохолът е разрешен! Диетата набляга на гъвкавостта – не е нужно да се придържате към никакви правила цял ден, всеки ден. Разгледайте менютата на ресторантите предварително, за да намерите здравословни ястия; повечето менюта вече са достъпни чрез уебсайта на ресторанта или другаде онлайн. Внимавайте с думи като пържени, хрупкави, панирани, кремообразни или сотирани – вместо това изберете печени, печени на скара, варени, поширани и приготвени на пара.

И не, не си представяйте безвкусни и блудкави подобни на бебешки пюрета субстанции в чиниите си!  Рецептите варират от „начос за обяд“ до сандвич със сирене и розмарин и домати на скара, кус-кус от карибски черен боб и вегетариански енчилада. За десерт прасковено-малинов креп или ананас със захаросан джинджифил и пекан. Звучи вкусно, нали?

 

И за финал ще цитирам още малко цифри, с които да ви успокоя, че ако искате да намалите консумацията на месо  далеч не сте сами. Германската компания за пазарни и потребителски данни Statista прогнозира, че глобалният пазар на растително месо се очаква да достигне 16,7 милиарда долара през 2026 г. – огромно увеличение от 247% спрямо 6,67 милиарда долара през 2020 г. Между 2020 г. и 2021 г. броят на веганите по света се удвои от 0,5% от световното население на 3%.

Това означава, че приятелите и семействата на вегани, които сами не са вегани, е по-вероятно да приемат полувегетарианска или флекситарианска диета, за да се приспособят към тях.  Все по-голяма подкрепа получава и кампанията Veganuary – тенденция, при която хората, които преди това не са яли растителна храна, стават вегани през първия месец на всяка година.