Подобно на това как капсулният гардероб може да преобрази визиите ви, добре организираната кухня е подарък за всеки, който се наслаждава на храната и обича да я приготвя. "Капсулната кухня" е популярна тенденция през последните години и ние наистина я харесваме. Улеснява планирането, готвенето и пазаруването, спестява време и пари и със сигурност стимулира креативността.
Една рационализирана кухня може да спести време, пари и ценно кухненско пространство, като намали разходите в магазина и да създадете "специална селекция" от най-важните продукти, подходящи за начина, по който готвите. Чудесно е да опитваш нови продукти, но понякога откриваме, че шкафът и хладилникът са пълни, но няма какво да използваме за вечеря - или защото продуктите, с които разполагаме изискват време и допълнителни усилия, или са от онези, които взимаме "за всеки случай".
От грижливо поддържани кухненски шкафове, заредени с перфектните съставки, до внимателно зареден хладилник, за да сте сигурни, че винаги имате точно това, от което се нуждаете, на една ръка разстояние всеки път, когато готвите. Ето как това може да стане възможно.
"Няма нищо за ядене" и предимствата на "капсулната кухня"
Шкафовете, хладилниците и фризерите ни са пълни, но всъщност няма нищо за ядене, защото нямаме основните продукти, с които да направим вкусна и бърза вечеря, която не изисква предварително планиране. "Капсулната кухна" решава този , защото се основава на идеята, че трябва да изберем няколко любими и разнообразни рецепти, които могат да се допълнят с пресни продукти, за да имаме всеки ден вкусно и различно ястие.
Освен това ще спестим пари, едно от най-големите й предимства. Наличието на определен списък на продукти, които най-често използваме, означава, че ще избягваме изкушението за импулсивни покупки, които не е ясно кога и дали изобщо ще използваме, но пък се отразяват сериозно на крайната сума на касовата бележка. По своята същност капсулната кухня съдържа и много основни продукти, които обикновено са по-икономични.
Спестяваве и време: опростявайки ежедневното пазаруване и готвене, съвсем естествено ще си освободим време. С по-малко разходки до магазина и по-малко размишления по въпроса "какво ще вечеряме?".
Също така насърчава по-здравословния начин на хранене и намалява отпадъците - когато разполагаме с по-малко продукти в шкафа и хладилника сме склонни да използваме всичко, преди да е изтекъл срокът му на годност, което означава, че включваме например повече пресни продукти в менюто си (а също така в дъното на хладилника няма да откриваме увехнала забравена зелена салата или отворен преди месец буркан).
И на не последно място - капсулната кухня стимулира креативността, защото разполагаме с по-малко съставки, с които трябва да постигнем не само превъзходен вкус, но и да сервираме, както трябва. Можете да се изненадате как с по-малко и на пръв поглед незначителни продукти, сте способни да постигнете максимален ефект.
Как да направим своята "капсулната кухня"
Няма универсален подход, но ако следвате няколко прости стъпки, а след като разберете какво е най-подходящо за вас и начина ви на живот и хранене, е много лесно да го направите. Ето пет насоки:
• Отделете малко време за почистване на кухнята и преглед на всички налични продукти - кои редовно използвате, кои са на дъното на шкафа или хладилника, прегледайте килера, всички буркани и консерви (ако имате такива, разбира се), кутии с подправки и т.н. След разчистването ще е ясно кои съставки използвате редовно и кои не. Обърнете внимание кои използвате винаги - те ще формират сърцето на вашата кухня.
• Сипете си чаша вино, отпуснете се и помислете добре - имате ли някои специални навици на готвене, обичате бързи и лесни рецепти, които изпълнявате веднага, или готвите два или три път седмично в по-големи количества, имате ли предпочитания към някоя определена кухня (например средиземноморската) или пък някакви диетични или здравословни ограничения. И още - по-често използвате фурната или котлона и разбира се, колко често вечеряте навън. Отговорите на тези въпроси ще ви помогнат да решите какво ще остане част от кухнята и килера.
• Може да си направите и списък с рецептите, които най-често приготвяте, или дори с ястията, които най-често ви се прияждат.
Създайте своята капсулна кухня!
Какво съдържа и в какви количества - зависи само и единствено от вас и отговорите на въпросите по-горе. В най-общия случай обаче има някои основни неща, които вероятно всички ще включат - брашно, захар, консервирани домати, кисели краставички в буркани и т.н. според вкуса, навиците и хранителния ви режим.
Ето какво още е добре да включите
• 3 или 4 продукта за подправяване - олио (захтин), оцет (според вкуса и навиците ви), сол, соев сос
• 3-4 допълнителни продукти за подправяне - майонеза, мед, горчица, кетчуп
• 3-4 подправки/смеси: босилек, чубрица, джоджен, мащерка, кимион, черен пипер, кориандър, канела и всички любими ваши вкусове.
• 3-4 продукти с въглехидрати: паста, ориз, кус-кус
• 3-4 консерви/буркани: боб, риба, маслини, песто и др.
Да добавим и пилешки гърди или бутчета (или друго месо), кайма, рибни филета, колбаси, яйца, 3 - 4 пресни или замразени зеленчуци (картофи, моркови, лук, чесън и т.н.), 1 - 2 пакета замразени плодове. И разбира се, основни млечни продукти - кисело и прясно мляко, кашкавал и сирене (може и няколко вида, ако консумирате повече), масло.
Не забравяйте, че винаги можете да допълните с нещо специално, когато поискате - не е нужно винаги да имате синьо сирене в хладилника, защото може да "ви потрябва", но не хапвате често... В крайна сметка се оказва, че с една кутия консервирани домати имате повече възможности да направите бърза и вкусна вечеря, отколкото с парче забравено синьо сирене:)
Бързи и лесни бананови палачинки, без угризения