Начин на живот

Изгубеният рай на Ливан

Мисията на Джеймс Кервин

Британският фотограф Джеймс Кервин замина за Ливан, за да запечата с обектива си разрушените и изоставени сгради на Бейрут, включително грандиозни имения от XIX век, стари хамами, театри, хотели и други сгради, пострадали от военните действия.

Проектът му „Изгубеният рай“ е своеобразен разказ за историята на Ливан. Бившата френска колония придобива независимост през 1943 година, а през 60-те години на миналия век, благодарение на нарастващата си икономика и френското влияние, Бейрут става известен като „Близкоизточният Париж“. Но през 1975 година в Ливан избухва гражданска война, чиито 15 години превръщат в руини много градове на страната.

По това време цели части от Бейрут са изоставени: те образуват така наречената зелена линия, разделяща враждуващите райони на града. Друг конфликт възниква през 2006 година, когато израелски войски нахлуват в Ливан след атака на бойци от Хизбула.

Кервин избира да снима сгради, в които монументалността, красотата на декора и изразителността на архитектурните детайли контрастират максимално с разрушенията и разложението, преживени от Бейрут. Фотографът разказва, че някои от къщите просто са докарани до непригодност, тъй като са били изоставени от жителите, други са ударени от снаряди, а трети са били използвани от военните като наблюдателни пунктове. Така Кервин запечатва едно старо имение със спираловидно стълбище на горния етаж.

„Това стълбище изглежда толкова неподходящо тук – предположих, че е построено от военните, за да осигурят лесен достъп до покрива на сградата“, казва фотографът.

Поредицата на Джеймс Кервин включва снимки на изоставена синагога, два стари хамама с покрити с мъх или просто олющени стени, театрално фоайе с таван от стъклена мозайка, както и зали и галерии на исторически сгради. Кервин фотографира с особено възхищение тройните аркади, характерни за жилищната архитектура на Ливан.

„Сградите с червени керемидени покриви и изящно проектирани тройни аркади са типични образци на ливанската архитектура от 19 век“, казва авторът на проекта. „Тези аркади и високи тавани в къщите са осигурявали прохлада през летните дни и свободно проветряване.“

 

Възстановяването на "Нотр Дам" в 15 кадъра