Начин на живот

Как да информираме децата какво се случва, без да ги плашим?

Родители са обезпокоени, че не знаят как да подходят съм въпросите за войната и конфликтите, защото не са подготвени

Как да информираме децата какво се случва, без да ги плашим?

Тревожността при децата има много измерения и повечето пъти идва от неизвестното
Снимка: Pixabay

Когато в часа по немски в 5-и клас темата на деня неизбежно е войната в Украйна, повече от ясно е, че случващото се ще достигне до всяко дете. И ако за 12-годишните е някак по силите да разберат какво се случва, какво да обясним на децата в първи клас или в детската градина? Учителите попадат в необичайна ситуация да отговарят на нетрадиционни въпроси, наситени с много страх и да успокояват учениците.

Страхът и паниката сред цивилното население са част от реакциите на деня и темата е основна в социалните медии, на улицата и в училище. Как да реагираме като родители, за да поднесем спокойно и без това обезпокоителната новина? Колко информация могат децата да понесат? Въобще разбират ли какво е това война и колко е опасна? Могат ли децата да излязат от представите си за филмите, които винаги свършват с хепи енд? Могат ли да отличат, че рискът сега е реален и не можеш да го спреш с копчето turn off?

Ето какво споделят родители в една от родителските групи в социалните мрежи:

„Аз съм на принципа, че, ако пита, трябва да му бъдат обяснени реалните факти на достъпен език за възрастта му. Не само за войната, а по принцип“, пише Петя Караиванова.

„А ако попита друго дете? Моето голямо дете е на 8 и мисля, че по-добре ние да поговорим с нея, отколкото да формира мнение в разговорите  в училище от съучениците, които чули-недочули повтарят мнение на обкръжаващите ги възрастни. Мисля да изчакам с темата за военно положение и конфликтите. Всичко зависи от това тя доколко ще обърне внимание на новини и коментари по темата“, смята  Милена Атанасова.

Друга майка, живееща във Варна, е по-тревожна. Валентина Ташкова споделя страха си:

„Извинете, но над Черно море летят военни самолети и се виждат от Варна. Не е толкова далече, колкото си мислите, а си е направо с единия крак у нас“. 

И докато родителите търсят подходящите думи да въведат децата в тематика, сайтът Кнеговище направи образователно видео на езика на децата:

https://www.knigovishte.bg/book/1997-ruskite-voyski-vlyazoha-v-ukrayna?fbclid=IwAR0703y2K-6xGze9gPc79WOuoROYbBDOOrlJLQx9B9x_I8Fy2zlOVMKdfuM