Начин на живот

Как да си отгледаме шафран, най-скъпата подправка на света

Наричат шафрана „червено злато“.

Днес ви представяме третата статия от рубриката ни "Тайната градина", която ще поддържаме заедно с Боряна Михайлова от botanika.bg. Тя ще ни научи на градинарство и цветарство, но най-вече на любов към цветята и градината.

Чудите се как да смажете конкуренцията в кухнята и на балкона само за 30 дни? Отгледайте шафран – най-скъпата подправка на света! Това ще компенсира всички изсъхнали петунии и сакъзчета от изминалия летен сезон. :)

Представете си следното: приятна есенна вечер, вие имате гости, те очакват с недоверие екзотичната вечеря, която готвите от вчера. Усмивки под мустак, намигвания, подмятания (познато, нали?!)... Тогава обаче вие поднасяте пиле с къри, паеля, агнешко с ароматни картофки, ризото с морски дарове или каквото друго много сложно се сетите, гарнирано с... домашно отгледан шафран. ЩЕ ГИ СМАЖЕТЕ, да знаете! :)

Лесно е и отнема само един месец!

Малко теория първо. Шафранът е екзотична подправка, която е задължителен компонент в рецептите за паеля, средиземноморски ястия, ориз басмати и оригиналното индийско къри. Наричат шафрана „червено злато“ заради уникалните му вкусови качества и високата пазарна цена. Шафранът е най-скъпата подправка на света!

Шафранът e оранжево-червените „мустачета“ на специален сорт минзухар (Crocus Sativus). Изключително красив и ароматен, този минзухар цъфти и се бере през есента, а през пролетта минава в покой и листата му пожълтяват и окапват.

Цъфтежът настъпва около 30-40 дни след като е засаден, но има вероятност част от луковиците да цъфнат през следващата есен. Минзухарите са много издръжливи на суша и студ, саморазмножават се лесно и са подходящи за засаждане както в контейнери, така и на двора, така че грабвайте една по-дълбока саксия и се захващайте за работа!

На дъното на саксията сложете дребни камъчета

Шафрановият минзухар предпочита добре отцедливи почви, които изсъхват напълно, когато луковицата премине в период на покой (от пролетта до есента). Сухата почва в периода на покой на минзухара не позволява на луковиците да изгният и благоприятства формирането на едри цветове през следващата есен, т.е. за следващото показно догодина!

Напълнете ¾ от саксията с почва

Има безброй мнения по въпроса за състава на почвата. Ако искате, се заровете в Интернет и четете, но от мен да знаете: най-важното качество на саксийната почва е от нея да не изскачат „приятелчета“ – пълзящи, летящи и вредящи! Затова купете си какъвто и да е торфен субстрат, но да е обеззаразен и да съдържа поне някои от обичайните съставки: торф, кокосови влакна, компост (до 40%), перлит, зеолит, тор, глина, и т.н.

Разположете луковиците

Поставете луковиците през 5-6 см една от друга, с върха нагоре. Правилното засаждане на луковиците драстично ще повиши шансовете им за успех! :)

Допълнете саксията с почва

Допълнете 7-8 см почва и уплътнете, без да прекалявате с натиска, за да не увредите луковиците. Златното правило: каквато и луковица да садите, садете я на 2.5 пъти размера й в дълбочина.


Полейте обилно

Полейте обилно, за да събудите минзухарите, но проверете дали излишната вода се оттича в чинийка, подложка или друго. Минзухарите не обичат заблатена почва и ако нямат добър дренаж (слой камъни и дупки на дъното на саксията), ще загният.

Поставете саксията на слънчево място на балкона

Идеалното място за засаждане на шафрановия минзухар е основата на стена или ограда с южно изложение или контейнери, които могат да се преместят на закрито място от април до септември. Всяка луковица ще се развива само един сезон, а през следващия ще роди от 1 до 10 нови луковици. Новите луковици ще се разположат над старите и във времето ще се приближат до повърхността на почвата. По тази причина на няколко години веднъж луковиците се вадят и пресаждат на ново по-дълбоко място. Това се прави през август.

След 30-35 дни съберете реколтата!

Проверявайте за шафранови близалца рано сутрин. Веднъж събрани и изсушени, шафрановите стръкчета могат да се съхраняват в буркани с добър вакуум няколко години! За да добиете шафран, оберете близалцата, когато достигнат дължина около 25 мм рано сутрин, когато цветовете на минзухара са напълно отворени. Подберете внимателно времето на събиране на шафрана, защото цветовете на минзухарите се отварят максимално само за няколко дни, след което постепенно се затварят и увяхват!

След като оберете шафрана, го разпръснете на суха хартия (домакинска хартия, вестник или друго), за да изсъхне добре. След това можете да го съхранявате в стъклен буркан с добър затвор.

Когато шафранът ви е готов, поканете най-недоверчивите си приятели и ги изумете!

Аз ви желая успех и отивам да садя моите минзухари, защото имам цял списък с Тома Неверници, на които им е ред да им натрия носовете!