Начин на живот

Какво взе един американец от Аржентина и как го превърна в бизнес за милиони

В Аржентина Блейк се запознава с няколко жени, които обикалят страната и раздават обувки на бедните деца. Именно така му хрумва идеята.

Какво взе един американец от Аржентина и как го превърна в бизнес за милиони

Днес ще ви разкажа накратко за един бранд, който е колкото обичан, толкова и критикуван. Ражда се през 2006 г., след като създателят му – американецът Блейк Микоски, се връща от пътуване до Аржентина, решен да направи нещо за бедните деца по света. Тогава той е на 30 години.

Но ако си мислите, че младият тексасец е бил в Аржентина във връзка с някаква кауза, лъжете се. Той отива там, за да се научи да играе поло. Дотогава се занимава с различни бизнеси в Калифорния, познат е на американците и от телевизионния риалити формат The Amazing Race. В Аржентина Блейк се запознава с няколко жени, които обикалят страната и раздават обувки на бедните деца. Именно така му хрумва идеята.

„Това ми повлия драматично. Да, знаех, че бедните деца по света са често боси, но сега за пръв път видях реалните ефекти от това: мехурите, раните, инфекциите.“, пише през 2011 г. Блейк Микоски в статия за The Business Insider.

В основата на Shoes For A Better Tomorrow (съкратено впоследствие на TOMS, от Tomorrow) е принципът „One for one“. Накратко, след всеки закупен от клиент чифт обувки TOMS бедно дете или изобщо човек в нужда получава чисто нов чифт обувки за себе си. До 2012 г. компанията е дарила повече от 2 млн. чифта обувки, година по-късно броят им надхвърля 10 млн., което говори доста красноречиво за темповете. Сред страните, където TOMS дарява, са Аржентина, Етиопия, Гватемала, Хаити, Мексико, Руанда, Южна Африка, САЩ и др. (над 70 са). Днес TOMS продават в цял свят, включително и в България.

Можете да откриете TOMS в любимия на всички мултибранд магазин Collective.

Най-емблематичният и разпознаваем модел на TOMS са еспадрилите. Те са вдъхновени от характерните аржентински обувки alpargata. Освен обувки (включително и зимни модели) за мъже, жени и деца брандът предлага още очила, чанти, тениски, аксесоари и кафе. И тук го има моментът на благотворителност, социална ангажираност и корпоративна отговорност. Например съгласно програма от 2011 г. при продаден на клиент чифт очила човек някъде по света получава преглед, очила с рецепта и медицинско лечение за подобряване на зрението. През 2015 г. колекцията чанти на марката е посветена на бременните жени. До 2016 г. TOMS подпомага 25 хил. жени, за да получат условия за безопасно раждане. Всяка кампания е съгласувана с местни организации и фондации.

През 2011 г. Микоски издава книгата си „Start Something That Matters“, в която развива идеята за социалното предприемачество и изобщо разказва за своя опит. Факт е, че този бизнес модел се прилага и от други след TOMS. Освен това около бранда се е сформирала цяла армия от доброволци и последователи, има основан и фонд. Безспорно елементът на благотворителност е работещ за западните общества, а според някои в конкретния случай той е нищо повече от успешна PR и маркетинг стратегия. От друга страна, както добре знаем, няма ненаказано добро.

Което и да изберем за себе си, ако изобщо тук има някаква необходимост от подобен избор, няма как да не признаем, че еспадрилите TOMS са красиви. 

С подкрепата на Collective