Начин на живот

Каньонът на водопадите, Смолян: водни каскади сред приказна природа

Каньонът на водопадите е красива местност близо до Смолян, в която са се образували десетки водопади и ручеи

Каньонът на водопадите, Смолян: водни каскади сред приказна природа

В поредица материали ще ви представим 50-те малко известни туристически обекта в България. Повече информация можете да откриете в портала #МястотоПроектът е част от Комуникационната кампания за насърчаване на вътрешния туризъм у нас по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г.

Каньонът на водопадите е красива местност близо до Смолян, в която са се образували десетки водопади и ручеи – общо 46 на брой. Едноименната екопътека в Родопите, която обикаля каньона, продължава около 6 км, минава през резервата „Сосковчето“ и се вие по течението на река Герзовица. По целия планински маршрут може да се видят приказни природни пейзажи, в които се редуват водни каскади, скални образувания с причудливи форми, гъста растителност, вековни дървета, стръмни и полегати терени, малки пътечки и отъпкани алеи, а дървени мостчета и стъпала правят възможно достигането до всяко кътче от маршрута.

Как се стига?

Най-добре е да посетите това място в началото на лятото, когато реката е пълноводна, а зеленината е в изобилие. За да стигнете от Смолян до екопътека „Каньонът на водопадите“, трябва да поемете по пътя към село Мугла и да отбиете вдясно. Друг подход към водопадите е от местността Арнаутското, която се намира по пътя от Смолян за село Стойките. До началните точки и на двата подхода може да се стигне с автомобил.

Екопътеката е много добре маркирана, а началото ѝ започва от стар римски мост. Изграден е посетителски център, който пресъздава атмосферата на едновремешните конаци в Родопите, а в двора му са изложени повече от 40 уникални дървени пластики.

Красотата на каньона

„Каньонът на водопадите“ се намира в началото на резерват „Сосковчето“, в планинския разлом между връх Перелик и Смолян. Пътеката прави пълен кръг, завършвайки в началната си точка, и може да бъде извървяна за около 4 часа спокоен ход. Достига 1 800 метра надморска височина, а денивелацията ѝ е около 700 м. От високите скални площадки при хубаво време се виждат зелените върхове на Перелишкия дял на Западните Родопи и далечни пейзажи, стигащи чак до границата с Гърция.

Каньонът е изграден от твърди риолитни скали, устояли на въздействието на водата и образували големи прагове и спускащи се по тях планински водопади. Пътеката върви срещу течението на реката и преминава през водни каскади, преливащи една в друга, а живописни дървени мостчета прехвърлят река Герзовица ту отдясно, ту отляво. Смърчовите и буковите дървета са на стотици години, някои с диаметър над 4 метра. [[more]] Забележителна е местността с т.нар. „редени камъни“, която се намира над водопадите Ропката и Казаните – скални блокове, оформени като амфитеатър, пирамиди и кули, получени в резултат на изветрянето на скалите. Маршрутът минава през резервата „Сосковчето“, затова не е изключено да срещнете някои от защитените му обитатели – саламандър, сърна, глухар, дива коза, мечка. Тук могат да се видят и защитени растителни видове, вписани в Червената книга, като родопски крем и силивряк. През цялото време се усеща прохладата от реката, а буйната зеленина наоколо успокоява и радва със своята свежест.

На няколко места по екопътеката са обособени места за почивка и панорамни площадки, от които се разкриват приказни пейзажи.


 

Водопадите

По течението на реката са се образували 46 водопада, като екопътеката разкрива около 10 от тях. Първият водопад е Ропката, който дължи името си на издълбаната от водата дупка в скалата. След него планинската вода се стича надолу и сякаш пропада в казани, както се наричат и следващите водопади – Казаните. По-нагоре по каньона водата преминава през водопада Сърцето. С времето падащата вода е издълбала скалата и ѝ е придала формата на сърце, подобно на едно от Седемте рилски езера. Следва водопадът Каскадите. Тук водата се стича по скалите, които наподобяват малки тераси. Последният и най-внушителен водопад, считан и за най-високия в Родопите, носи името Орфей – водните му струи падат от 68 м височина и отдалече приличат на арфа. През пролетното пълноводие водният дебит на водопада е внушителен, а гледката, която се разкрива – впечатляваща.

Този документ е създаден в рамките на договор за безвъзмездна финансова помощ №BG161PO001/3.3-01/2008/001-11, по проект "Комуникационна кампания за насърчаване на вътрешния туризъм в Република България", който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на продукта се носи от Министерство на туризма и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.