Начин на живот

"Книжен червей" - новата футуристична библиотека на открито

Из дебрите на духа

"Книжен червей" - новата футуристична библиотека на открито

nudeoffices

За Индия мога да разказвам дълго, тъй като три години от детството си посветих на нея, живеейки, дишайки с културата и традициите на тези удивителни далечни хора. Едва ли ще повярвате, но дори до днес ми се случва да спра на улицата, поразена от спомена за аромати и усещания. Така ми се случват някакви бягства – просто детството нахлува с познат мирис или цвят, а аз стоя изумена насред тълпата, на булеварда или на някой пазар, спомняйки си мигове от Индия. Тя не се забравя, повярвайте... Индия е в кръвта завинаги. Дали защото търсенето на духовното все повече ни е нужно, дали защото ритъмът на Индия е много по-човешки от нашия, дали защото да настъпиш питон на улицата, е нещо нормално, или да гледаш кино на покрива на съседната сграда, е истинско приключение. А може би и заради балоните, пълни с вода, които хвърляхме по минувачите в деня на цветовете, но пак ще се отплесна в спомени.

Исках само да кажа, че и до днес чета за Индия и се интересувам от нейния път, сякаш не искам да късам нишката от мен до нея. И така попаднах на тази прекрасна новина – за книги, за пътуваща библиотека, за читатели и хора, ненаситни на знания. Да, това също е моята Индия – индийците действително цял живот учат и са може би измежду малкото народи, осъзнали, че мъдростта не идва с богатството, а със себепознанието.

Павилионът „книжен червей“, който виждате на снимките, далеч не е класическа библиотека. Проектирана от архитектурната фирма Nudes, тази мобилна структура се простира на дължина 120 фута и е широка 40 фута. Тя предлага на читателя пътешествие из криволичещ тунел за книги между дървени рафтове, чиято раздвижена архитектура напомня вълните. Книгите се съхраняват там в множество отделения, които читателят може да използва и като място за сядане.

Създадена като мобилна, тази фантастична библиотека има амбицията да се движи из Африка, на юг от Сахара и из Южна Азия, за да предложи достъп до книгите и знанията за хората в райони, където населението е зле образовано или неграмотно. Сега библиотеката е инсталирана в градините на музея CSMVS в Мумбай, но по-късно ще започне своето "турне" из цяла Индия. Всъщност още една причина да съжалявам, че не мога да отлетя за моя Мумбай (по мое време Бомбай) и да поговоря с онези, които посягат към книгите в това творение.

А ако се чудите кои са създателите, то архитектурната фирма Nudes се управлява от Нуру Карим – основател и магистър в областта на архитектурата и урбанизма от Архитектурната асоциация (AADRL) в Лондон през 2006 г. Неговата бакалавърска подготовка включва пътувания и обучение в метрополията на Мумбай (KRVIA – златен медалист) и Монреал (McGill University).

Той е работил за Zaha Hadid Architects през 2005 г. по множество институционални проекти както в етапи на състезания/схематичен дизайн, така и в етапи на проектиране. Наскоро Карим спечели и World Architecture Community Award в категорията „дизайн“. Нуру Карим също е говорител на TEDx 2019 и представя свои творби и изследвания на национални и международни платформи.

 

Вкусно по природа: Дал или индийска супа от леща