Начин на живот

Колко протеини са ни нужни дневно?

От А до Ям

Колко протеини са ни нужни дневно?

Pixabay

Протеини, мазнини, въглехидрати, кето, фастинг, джусинг, детокс. Думи, които неизбежно влизат в ежедневието и правят избора на здравословно и разумно подбрано меню почти невъзможна. Многото информация дали не е всъщност излишна, и не води ли до още повече объркване, що се отнася до това как да се храним? И децата все пак знаят едно - протеинът е важен и нужен и без него не можем!

Когато става въпрос за хранене, може би няма по-важен градивен елемент от протеина. Той е основната градивна единица клетъчната ни структура. Без него телата ни не могат да се обновяват растат и развиват.

Самият протеин се състои от по-малки молекули, известни като аминокиселини. За да функционира правилно, тялото се нуждае от общо 20 различни аминокиселини. Иронията е, че макар да произвежда стотици аминокиселини в течение на един ден, то не е в състояние да направи девет от така наречените незаменими аминокиселини. Ние получаваме тези аминокиселини от храните и тук идва причината и днес да говорим отново за протеина!

Как да се ориентираме в хилядите съвети на диетолози и здравни експерти? Какво количество протеин на ден е нужно на вашето тяло? И що се отнася до протеина важи ли правилото „ колкото повече- толкова по-добре”? Общоприетото от специалистите съотношение е 0,8 грама протеин за всеки килограм телесно тегло. И все пак, ако не сте професионален спортист с много стриктна диета или ако здравето ви не изисква наистина строго вглеждане в количествата - да се придържате към грамажи, мерки и сметки е твърде ангажиращо.

Нека набележим няколко основни насоки , които могат да са ви от помощ:

  • месото и рибата са добри източници на незаменими аминокиселиниг - говеждо, пилешко, пуешко, сьомга - всичко това може да бъде гръбнакът на богата на протеини диета
  • протеин е възможно да си набавите и без да консумирате месо - черен боб, леща, фъстъчено масло, яйца, краве мляко и соево мляко са богати на белтъчини, все повече алтернативи на месото се предлагат за избралите да са на вегетариански или веган режим
  • дори и да тренирате усилено и да прекарвате часове във фитнеса, да се изтощавате с дълги  кросове в парка и да слугувате на мисията „стегнато и мускулесто тяло” е важно да не прекалявате. Особено внимателни трябва да сте с шейковете и предлаганите като много полезни добавки

Да обобщим - пълноценно хранене, разумни количества и движение са най-добрата комбинация! Ако седите на дивана и пиете протеинов шейк, няма да направите супертяло, уви. Не яжте твърде много и балансирайте количествата белтъчини. Не пропускайте въглехидратите, зеленчуците и други храни с високо съдържание на фибри.  

Друг важен фактор е колко и какво тялото може ефективно да използва. Телата ни имат безкраен капацитет да задържат мазнини, но не съхраняват протеини. Много по-добре е да разпределите протеина си през целия ден, като често ядете малко по време на различни хранения, особено ако тренирате много и трябва да продължите да възстановявате мускулите. Яйца сутрин, парче риба на обяд и чиния за вечеря с, да речем, пиле, броколи и ориз е правилният начин.