Начин на живот

Кратък великденски инструктаж: как да празнуваме по време на изолация

Tази година ще останем у дома, но и това има известен чар

Кратък великденски инструктаж: как да празнуваме по време на изолация

Очевидно този Великден обикалянето на църквата не е на дневен ред, Но нека да видим как най-добре можем да се възползваме от ситуацията и да отпразнуваме Възкресение Христово така, че семействата ни да са истински щастливи.

Знаете, че в нашата традиция се преплита вяра и суеверие. Дори и да сме ревностни православни християни, често изпълняваме всевъзможни ритуали - някои датират още от езическите времена, други са взаимствани от католицизма. Но всички те са неизменна част от празника ни. Нека да видим кои ще отпаднат в тази ситуация на изолация и кои ще се появят в нова форма. 

Преданието разказва, че когато Мария Магдалена поздравила император Тиберий с думите "Христос воскресе", той се засмял и отговорил: "Христос е възкръснал от мъртвите толкова, колкото яйцето в ръката ти е червено". Но още преди да завърши думите си, яйцето, което тя носела като дар, се обагрило в червено. Затова и Мария Магдалена често е изобразявана на иконите да държи в дясната си ръка червено яйце.

Друга легенда разказва, че когато Исус Христос бил разпънат на кръста, враговете му го замеряли с развалени яйца. Щом те се докосвали до тялото му, се превръщали в здрави, хубави, червени яйца. В чест на това чудо хората започнали да боядисват великденските яйца червени. 

Яйцата се боядисват на изгрев слънце на Велики четвъртък, като първото боядисано яйце на Великден трябва да е червено и се боядисва от най-възрастната жена в къщата. По традиция с него се прави кръстен знак върху челото на всички членове от семейството, като се започва от най-малкия. То се оставя настрана от другите и се подменя с миналогодишното, което през цялото време е престояло в къщата (желателно до семейната икона), за да носи здраве, радост и щастие на нейните обитатели. Яйцето се пази добре, за да не се счупи и да носи късмет.

Следващото яйце също е червено - то се оставя в църквата в събота вечерта, след празничната литургия, която продължава след полунощ, или на другия ден. Тази година и то ще остане в дома, но може да се нарече като дар пред семейната икона. 
 

Разпети петък

Велики петък, известен още като Разпети петък, е денят, в който е разпнат Иисус Христос. Той сам се е принесъл в жертва, за да изкупи греховете на всички ни. Ако сте спазвали великденския пост, на този ден не трябва да ядете и да пиете дори и вода. Не бива и да работите. Всичко, което се случва за християните в този ден, е съпреживяване на страданията на Спасителя.

Този Разпети петък ви съветвам да се лишите от църковната служба, но нека ви припомня какво ще изпуснете.  В църквата се вижда сцената на гроба на Иисус, а на престола е поставена плащаницата, която представлява парче плат, на което е извезан образът на положения в гроба Спасител. На Разпети петък през целия ден не се минава "под масата", а под плащаницата. Минаването под нея символизира и погребението на човешките грехове. Израз е на смирението и скръбта пред гроба на Христос, но и на благодарност за изкуплението. На всеки, минал под "масата", свещеникът дава здравец.

Предлагам ви тази година да отделите време и да разкажете на децата си за мъките Христови и за неговата саможертва. Да им обясните какво точно символизира минаването под масата и да им обърнете внимание на това, че трябва да сме благодарни, че сме заедно на празника. А догодина ще минем и под плащеницата, по-мъдри и с повече знание за Страстната седмица

И още ... 


Велика събота

Последният ден от Страстната седмица е тъжен, защото на него Света Богородица е оплаквала сина си (както и жените, носещи мирото). Положен в запечатан гроб с охрана, той слиза в ада, за да освободи библейските пророци и праведниците.

Въпреки това у дома традиционно настроението е приповдигнато. В кухнята ухае на козунаци, а децата се радват на боядисването на яйцата. Ако не сте го направили на Велики четвъртък, не се чувствайте виновни, защото канонът разрешава и на Велика събота да шарим яйцата. 

Вечерта в 8 часа започва литургия. Това е часът, в който обикновено практикуващите християни са в църквата, облечени официално и носят дарове като яйца и козунак. В полунощ църквата е потънала в мрак, докато в олтара не се запалва новата свещ, донесена от Йерусалим. Тази година обаче това пътуване няма да се осъществи, а запазеният от миналата година благодатен огън ще освети храма. 

В някои епархии традиционната великденска литургия в полунощ ще бъде излъчена онлайн в интернет, а БНТ ще излъчва на живо празничните богослужения от катедралата "Св. Александър Невски" и храма "Св. Неделя". 

Великден

Неделя е за празнуване. Започва голямото ядене. От този до третия ден на Великден не се води служба. Трите дни на Великден са посветени на гостувания на кръстника, шафера, тъщата. Те са по-скоро народни, а не църковни традиции. При трите гостувания задължително се отнася вкъщи храна от домакините. Това се прави за здраве и благополучие. Също така винаги се спазва йерархия – по-млади поздравяват по-стари с "Христос Воскресе", по-младите отиват при по-възрастните или кумците при кумовете.

Тази неделя всички ще останем у дома и ще отпразнуваме с най-близките. Винаги можем обаче да се обадим обаче на кръстници и кумове, да си кажем едно виртуално наздраве пред компютрите и да се похвалим с красиви боядисани яйца и апетитен козунак.

А вечерта ви предлагам да се насладите на невероятния празничен концерт на Софийската филхармония, който ще се излъчва онлайн и е на запис - "Меса за мир" на Карл Дженкинс. Разбира се, можете да гледате някое от нашите филмови великденски предложения. 

Нека да останем физически разделени, но не и социално. Помогнете на децата да направят великденска украса и експериментирайте в кухнята. Чуйте близките си, пратете им снимки, направете видео разговор с любими хора от всички краища на света. И не забравяйте, че нашите "мъки" са незначителни, сравнение с тези на Иисус Христос. 

 

И какво като храмовете са отворени, ако душите са затворени?