Начин на живот

Кръстовден е: желанията се сбъдват, а денят и нощта се кръстосаха

14 септември

Кръстовден е: желанията се сбъдват, а денят и нощта се кръстосаха

"Издигането на кръста", картина от Рубенс  /  Wikipedia

Въздвижение на Светия кръст Господен или по-популярно като Кръстовден е един от дванадесетте велики християнски празници. Според православната религия това е един от четирите дни в годината, в които се извършва поклонение. Още в древността хората са правили водосвет и свещениците са ръсели с кръстове по домовете на хората. Всички са имали желание да видят светия кръст. За да се случи това, свещеникът го повдигал достатъчно високо над главата си или го "въздвижва". Именно от там идва името на самия празник.

Според народните вярвания на този ден денят и нощта се кръстосват, което значи, че се изравняват по времетраене. Водите в морето стават много по-студени и температурите започват да падат. Идва есента. Народният празник е свързан с края на летния и началото на есенния селскостопански сезон. В някои райони на страната празникът е наречен Гроздоберник, защото започва гроздоберът.

По традиция на Кръстовден се спазва строг пост. Най-възрастната жена в дома трябва да опече специален обреден хляб, наречен Кръстова пита, украсен с голям кръст по средата. Не трябва да се яде нищо червено като червен пипер, домати, репички, червени ябълки. На трапезата освен обредния хляб е хубаво да присъства и печена тиква, грозде или други сезонни постни храни.

Кръстовден на Кръстова гора

Хиляди богомолци от цялата страна и тази година се стекоха към Родопите и манастира "Св. Троица" в Кръстова гора заради големия християнски празник.  Според вярванията в нощта срещу Кръстовден молитвите се чуват и болните оздравяват. Голяма част от богомолците са пренощували под открито небе. Те изслушаха Празничната вечерня, а след това и Празничната утриня, отслужени в църквата "Покров на Пресвета Богородица" от отец Арсений.

Пред църквата бяха разположени 1000 стола, за да може да се спазва дистанция между вярващите според епидемиологичните мерки. Останалите вярващи се разположиха встрани по поляните.

Заради пандемията събралите се хора бяха по-малко, в сравнение с миналата година. 

Мястото, наричано родопската Света гора, се счита за свещено от християните, които идват тук да търсят изцеление или да се сдобият с рожба, а историите за чудеса, които си разказват помежду си вярващите не са една и две. Тези, които са получили изцеление, се връщат всяка година на празника, за да благодарят.

Парашкева от Исперих идва да нощува под открито небе за 12-ти път. "Виждали сме по време на служба как се отвори небето на огнен кръст", разказа жената пред NOVA. Причината да се събират толкова много хора е преданието, че там е заровена чудодейна частица от Светия кръст господен и че в нощта преди Кръстовден желанията и молитвите се сбъдват, а болните намират изцелението.

Българската православна църква извършва поклонение на Кръста Господен четири пъти в годината - на третата неделя от Великия пост, наречена Кръстопоклонна, на Велики петък, на 1 август и на 14 септември.

 

Църквите в Швеция привличат хората с йога и къмпинг