Начин на живот

Квартални митове и легенди – Долен Лозенец

Защо Римската стена не е римска

Квартални митове и легенди – Долен Лозенец

Изглед към площад "Журналист"
Снимка: Булфото

Половината от колегите в редакцията в момента живеем в един от най-известните и и според нас един от най-хубавите квартали на София – „Лозенец“. Обичаме го по толкова много причини, че трудно бихме ги изброили в ограниченото пространство на една статия – но като важни акценти бихме отбелязали следното: кварталът и до ден днешен притежава изключително автентична, запазена атмосфера, ключово разположение до всички централни точки на столицата и неповторим дух, който ни завладява неминуемо, след като навлезем в лабиринта от малки улички с интересни китни къщички, важни исторически и културни паметници, култови квартални заведения и всякакви чудеса.

Най-важното обаче за нас са хората, които живеят там – обожаваме нашите мили съседи и тъй като някои от тях са истински кореняци, които имат в джоба си не една и две интересни истории за квартала, решихме да ги поразпитаме. Резултатът обобщихме в тази крайно любопитна селекция от интересни факти за Долен Лозенец, която решихме да споделим и с вас…

Започваме!

Долен и Горен Лозенец – две отделни вселени под общо име

Ако познавате или сте обхождали квартала, със сигурност сте наясно, че двете половини на административно обединената под името „Лозенец“ жилищна зона са две отделни вселени – психологически разделени от бул. „Черни връх“ и ул. „Свети Наум“. Също така двете отделни зони са характерни и с различен релеф – северната част е разположена на южната тераса на Перловската река и има надморска височина 550 – 565 m, а южната част е с височина 600 – 620 m. Между тях се намира стръмна ивица със силно наклонени улици и терасирани терени. Горен и Долен Лозенец притежават доста различна атмосфера, като горните части се отличават с доста по-масирано ново строителство – жилищни и бизнес сгради, а долната до голяма степен е запазила автентичната си атмосфера от едно време. Това е причина и хората там да се определят като „жители на Горен Лозенец“ и „жители на Долен Лозенец“. 

Допитахме до жителите на Долен Лозенец. Ето какво ни разказа съседът ни Митко Попов, създател на фен страницата „Скритата красота на София“:

Детството ми е преминало в долната му част, в близост до култовата за местните "Римската стена" (която не е съвсем римска, но пък това съвсем не я прави по-малко уютна). И тогава, а дори и сега, тази страна на квартала е доста китна и зелена (и сравнително запазена от алчното ново строителство), което някога й е донесло сравнението с парижкия Монмартр.

Все още малките улички впечатляват с необичайната си архитектура – множество каменни барелефи, запазени къщурки в алпийски стил, кокетни тераси и причудливи прозорчета, сякаш всеки, който някога е строил тук, го е правил за пръв и последен път, оставяйки най-доброто от себе си.

Тук са и онези легендарни кътчета, носещи в себе си духа на миналото – Славейковата поляна, Водната кула, Борисовата градина, скритата Волга на площад "Журналист" (винаги съм си го наричал Колелото на Йорданка Николова), култовата кръчма "Под Липите", любимата ми къщичка в гората, давала някога воля на фантазиите ми и още, и още, и още...“.

Защо "Лозенец" се нарича така и Римската стена не е римска, как се превръща в "квартала на интелигенцията" и още истории, ще разберете в От града, ето тук.