Начин на живот

Лавандулови нощи: Как лесно да си отгледате лавандула у дома

Тази година е лавандулова!

Лавандулови нощи: Как лесно да си отгледате лавандула у дома

Снимки: www.storyblocks.com и Pinterest

Днес ви представяме поредната статия от рубриката ни "Тайната градина", която поддържаме заедно с Боряна Михайлова от botanika.bg. Тя ни учи на градинарство и цветарство, но най-вече на любов към цветята и градината. Днес се потапяме в омайния аромат на лавандулата...

Тази година е лавандулова! Пролетта лавандуловият цвят беше абсолютен фаворит в модата, а само допреди седмица лавандулово ухание ни застигаше на всяка улица, тераса, кафене... Но ето че вече е есен и лавандуловите рокли изостанаха в гардероба, а лавандуловите храстчета спряха да ухаят...

Не знам за вас, но аз не си давам лятото! И както Рей Бредбъри пише любовно писмо до летата от детството си във "Вино от глухарчета", така предлагам и ние да напишем едно писмо до лавандуловото ни лято, като отгледаме лавандула вкъщи.

Засятата сега лавандула ще има време да се развие и разцъфти още следващата пролет. Междувременно ще расте и ароматизира живота ни цяла зима. Да не говорим какви букети ще правим от нея през лятото!

Така че, момичета, сипете си едно вино и вижте как се прави, а после си набавете необходимите материали и действайте.

Лавандулата е една от най-красивите и ароматни подправки! Лесна за отглеждане и непретенциозна за поддръжка, тя е украса за всеки прозорец. Лавандулата вирее както в саксии, така и в други контейнери, стига да са й осигурени минимални условия за растеж. Нужни са й слънчево изложение, дренирана почва и редовно поливане.

Развихрете въображението си и украсете двора си с лавандула. А ето как, в няколко лесни стъпки, да отгледате лавандула от семена.


1. Посейте семената през пролетта или през есента (около 10 седмици преди да искате да я засадите на постоянното й място - в двора или в саксия).

2. Използвайте лек торфен субстрат и осигурете добър дренаж.

3. Лавандуловите семена са много дребни и невинаги успяват да си проправят път и да покълнат, така че се подсигурете и сложете 3-4 семена във всяко гнездо/саксия. Не ги заравяйте дълбоко, а само ги "посолете" и притиснете към почвата за по-добър контакт.

4. Не поливайте новозасятите семена, защото са много дребни и може да ги отмиете или заровите дълбоко. Вместо това накиснете разсадната тава във вода за 30 минути.

5. Поставете разсадната тава на топло място, за да помогнете на семената да покълнат.

6. Семената на лавандулата покълват по-бавно (от 2 до 4 седмици) и по-късно по време на растежа си все повече ще заприличват на лавандула.

7. Следете растенията да не изсъхват, но и да не се заблатяват и им осигурете слънчево място. Някои градинари препоръчват по-рядко, но по-обилно поливане с добър дренаж.

8. Когато растенията отгледат няколко двойки листа (след около 2 месеца), можете да ги пресадите на постоянното им място (ако отглеждате лавандула през есента, пресадете в по-дълбока саксия и извадете в градината едва след последните пролетни слани). За да помогнете на младото растение да се захване и развие по-добре в новата среда, можете да използвате Бърз старт за разсади ЛАКТОФОЛ при пресаждането. Засадете лавандуловите растения през достатъчно разстояние, като имате предвид, че скоро ще пораснат и оформят топчести храсти, които ще имат нужда от добра циркулация на въздуха. За по-сигурно, можете да ги оградите с декоративни камъни или ниска ограда, за да ги предпазите от счупване, окосяване или стъпкване.

9. Лавандулата обича умерения климат и ако при вас духа често, засадете лавандуловите растения в близост до стена, ограда или друга защитна преграда.

10. Ако зимите ви са студени и мразовити, посадете лавандулата в по-голяма саксия, която прибирайте през зимните месеци.

11. През първата година лавандулата ще расте бавно, но повечето растения ще цъфнат, а през следващата година ще ви радват с обилен растеж и цветове!

12. Когато растенията пораснат достатъчно, можете да започнете да ги подрязвате до 1/3 от размера им и да ги оформяте в различни форми.

13. Когато цветовете прецъфтят, можете да ги откъснете, да ги нарежете на малки парчета и да направите от тях ароматни торбички за гардероба.

 

И още малко вдъхновение от Боряна: