Начин на живот

Летният туристически сезон у нас отново е в капан

Масово спират резервациите за летните почивки, очакват се повече last minute запазвания

Летният туристически сезон у нас отново е в капан

Снимка: Pixabay

Войната, само на 500 км от България и източната граница на НАТО, промени изцяло туристическата карта в Европа само за дни. След първите появи на оптимизъм с отслабването на пандемията от Covid-19 и падането на ограниченията за пътуване, туризмът у нас е попарен от нови неизвестни.

Масово спират новите резервации за почивка през лятото, това особено ясно се вижда при големите туроператори, които обслужват рускоезичния пазар. Западните туристи обаче остават консервативни и предпазливи в поведението си в и без това непредвидимия туристически сегмент у нас, заради което никой не смее да прави прогнози за сезон 2022. 

Силен летен туристически сезон с 9 млн. чуждестранни туристи очакват от Института за оценка и анализи в туризма. Нейният председател Румен Драганов обаче винаги е изразявал прекомерен оптимизъм за туризма в България, но реалността нерядко се разминава с очакванията в бранша.

Според Драганов, войната в Украйна няма да навреди на туристическия летен сезон в България, тъй като през последните години в пандемията руските и украинските туристи са представлявали около 5% от чуждестранните посетители у нас. 

Как стои въпросът на терен:

На Златни пясъци резервациите са в застой. След пандемията от коронавирус, се очертава 4-а поредна тежка и неясна година за курорта. Групата хотели Grifid Hotels, които притежават 8 хотела, отново не могат да планират колко от своите бази да отворят, като не е известно какви резервации ще има. Ако преди пандемията резервациите от западните туристи вече идваха в края на януари и февруари и в началото на 2022 имаше вълна на засилване на интереса към Златни пясъци, то сега не е така. Дори големите партньори от Германия, Франция, Белгия и скандинавските страни не могат да правят планирания. Въпреки това:

"Отваряме на 1 април. Основно посрещаме туристи от Румъния в сезона преди Великден, очакваме и малки групи от Западна Европа. Не искаме да даваме погрешни сигнали, разчитаме, че летен сезон на Черно море ще има", казва, Габриела Фиданова от Grifid Hotels. И обяснява:

"Близостта до войната в Украйна има ефект, а нашите клиенти са консервативни. Туроператорите - наши партньори в Европа, смятат, че България е стабилен партньор, но страната ни страда повече спрямо своите основни конкуренти", казва още Фиданова.

Нови авиолинии в помощ на новите пазари

Затова България разработва нови дестинации, като много апетитния полски и скандинавски пазар, който харесва и южното ни Черноморие. За това помогна и пускането на чартърни полети от Полша до Варна., но е твърде вероятно през май, както беше планирано, полетите през май да бъдат отменени поради липса на интерес. Нови линии на нискобюджетните авиокомпании се очакват да тръгнат и от Ирландия и Чехия, които да поемат желаните от нас туристи от Великобритания и Бенелюкс. Търси се и разширяване на пазара с туристи от Персийския залив.

Руският пазар обаче остава в колапс и е вероятно дори собствениците на имоти у нас да не могат да дойдат тази година. Миналата година това се усети, след като Русия забрани пътуването на свои граждани в чужбина заради пандемията, а самолетните билетите скочиха от 270 евро до 380 евро и това спря голяма част от желаещите да почиват у нас. 

Руските туристи и без това паднаха до невиждано ниски нива през 2020 и 2021 г., като те представляваха едва 7% в курорта "Албена" - традиционно избирана дестинация. Появи се обаче нов сегмент от украински туристи, като се изчислява, че потенциалният им пазар у нас е около 350 000 души, но при новата ситуация и този сегмент е загубен. Така от рускоговорящия пазар остава само Молдова.

Пандемията създаде нов вид поведение на туристите

„Никой не иска да прави прогнози. Откакто влезе пандемията, поведението на туристите се промени с новите разпоредби, които разрешават отмяна на резервациите 2 седмици преди датата на почивка, без наказателни такси. Това изцяло промени нашите възможности да планираме туристическия сезон“, каза Красимира Стоянова от „Албена“ АД. По нейни наблюдения, в момента туризмът у нас е поставен в ситуация на резервации last minute. От курорта разчитат основно на румънски чуждестранни туристи, които традиционно почиват за Великден и в началото на лятото у нас. Българите пък представляват 30 % от клиентите на курорта и тази тенденция се очаква да се запази.  

Продължава на следващата страница...


Алтернативни форми на туризъм

„Отваряме на 1 април. Резервациите тази година бяха двойни спрямо предната година, но спряха след началото на войната. Започваме с няколко спортни инициативи, салса фестивал, балнеолечебни услуги, които стават все по-популярни за туристите от Западна Европа. Нашите басейни са изцяло с минерална вода и това е привлекателно в Албена", казва още Красимира Стоянова от "Албена" АД.

Ако миналата година руските нощувки са били 48 000, сега новите резервации в курорта почти са спрели. Затова на северното Черноморие разработват повече пазари, които могат да привлекат друг контингент туристи - като голф туризъм, спа, винен туризъм, дори културно-исторически, който районът може да предложи. Обичайно туристите от скандинавските страни, както и Франция и Германия имат интерес към по-висок клас услуги и не се влияят толкова от летните отпуски или сезона. 

Очаква се испанската low cost компания Volotea да пусне своя линия, която да лети от френските градове Нант и Лил, което ще отвори още повече възможности.

Летният туризъм в страни от морето

Не е тайна, че руският турист е много желан не само по морето. Рускоезичните гости харесват България и всичко, което може да им предложим като планински курорти, храна, спа туризъм. Но основно рускоговорящите туристи идват за ски-сезона в началото на януари и февруари и през лятото. Затова засега не може да се каже, че има реално отлив от този пазар.

В Банско и Разлог, където основно отсядат чуждестранни туристи от централна и Западна Европа, а все по-често и от съседните балкански страни, все още не още не забелязват отлив от туристи, тъй като зимният сезон тепърва приключва, а той не беше слаб, спрямо предните 2 години в условия на пандемия. От Разлог отбелязват, че основно туристи в базите в "Катарино" и "Пирин голф&спа" идват за уикенд почивки и засега няма нито прилив, нито отлив, а по-скоро застой на интереса. 

От зимните ни курорти в Пампорово и Боровец отбелязват, че зимният сезон е бил много добър, при все че не всички хотели успяха да отворят. Някои хотели са готови да приемат и украински бежанци и да им предложат работа, но повечето от тях предпочитат да отидат на работа на морето.