Начин на живот

Лондон: най-добрият град за обучение

Студентите са съгласни с класацията

Лондон: най-добрият град за обучение

Снимка: Grace Kang/Unsplash

Лондон остава най-добрият град в света за обучение, според международната класация на центровете за висше образование, която го поставя пред съперници като Токио, Бостън и Берлин.

Столицата на Великобритания запазва първото място за трета поредна година, въпреки ниските оценки за достъпност, благодарение на присъствието на водещи световни институции като Imperial College и King's College London, и високите оценки за отвореността си към чуждестранни студенти и възможности за кариера.

Мюнхен е втори, а Токио и Сеул са на трето място пред Берлин, Мелбърн, Цюрих и Сидни. Париж, Монреал и Бостън заеха деветото място.

Класацията е създадена от мрежата за анализ на образованието и връзка между университетите, бизнеса и студентите QS Quacquarelli Symonds

За целта са интервюирани 85 000 настоящи и бъдещи студенти от цял свят.

Обхванати са градове с население най-малко 250 000 души и два или повече университета, поставени в световната университетска класация на QS.

Настоящите студенти, които учат в Лондон, оцениха британската столица много високо в графа "изключителни културни, икономически и образователни възможности", въпреки че градът беше класиран едва на 15-о място, след Окланд и Монреал, спрямо желанията на бъдещите студенти.

Бен Соутер, директор на изследователската дейност на QS, заяви за "Гардиън": "С два от 10-те най-добри университета в света, разположени в града, Лондон остава водещ образователен център в света." Но въпреки това добави:

"Увеличаването на случаите на Covid-19 и продължителните ефекти от Брекзит могат да подкопаят привилегированото положение на Лондон. "

Още три града от Обединеното кралство – Единбург, Глазгоу и Манчестър, влязоха в топ 30 на класацията. Най-високо класираният американски център пък е Бостън, благодарение на близостта на Масачузетския технологичен институт и Харвард.

Но американските градове страдат от високия си стандарт, като Лос Анджелис, Ню Йорк и Сан Франциско са най-лошите като цяло въз основа на разходите за живот, таксите за обучение и индекса "Биг Мак" на Economist, който използва местната цена на хамбургера като критерии за ежедневните разходи.

QS също така отбелязва, че американските градове "страдат от системен спад" в рейтингите им за желаност, който включва показатели като замърсяване, престъпност, безопасност и корупция, както и проучване сред учащи.

Монтерей в Мексико и Алмати в Казахстан са оценени като най-малко желаните места за обучение. България не е включена в класацията. Целия списък на градовете и техните оценки може да видите тук

 

Пандемията определи кой е най-добрият град за живеене