Начин на живот

Местата по Черноморието, които си заслужава да посетим

Чували ли сте за тях?

Местата по Черноморието, които си заслужава да посетим

Снимка: nasamnatam.com

Където и да изберем да плажуваме това лято, винаги ще се намери нещо, което да не ни хареса – дали цените в платената зона, мръсотията по плажа, нелюбезен персонал, лошата храна... Не знам какъв ще е вашият „късмет“. Знам обаче, че има места по българското Черноморие, заради които си струва да преглътнем негативите и да ги посетим. Когато видите колко са красиви, съм сигурна, че и вие ще сте на същото мнение.

Тауклиман

Името на залива се превежда от турски като „Птичи залив“ и идва от факта, че оттук минават ята от мигриращи птици. Намира се близо до плаж Русалка, на 4 км  от село Свети Никола. През годините в резултат на многото свличания на скалите са се образували скални тераси, там са входовете на 4 пещери – Голяма маара, Темна дупка, Иглено ухо и Арагонитовата пещера. В миналото са се използвали за живеене и като светилища.


Мечешкото блато



Това е другото име на блатото лагуна Аркутино, което е част от резерват „Ропотамо“. Водите му са обитавани от редки видове животни – ням лебед, чапла, рядката риба-джудже гамбузия, която се храни с ларви от комари. Голяма част от блатото е покрито с растителност – например блатно кокиче, водна леща и ежова главица. По него има изграден дървен мостик (на снимката), за да влезете навътре, макар че максималната му дълбочина достига едва половин метър, така че опасността от инциденти е малка. В дюните, които го заобикалят, ще видите и пясъчна лилия.


Устието на река Велека

Особено интересно е точното място, където река Велека се влива в Черно море, край Синеморец. Обърнете внимание на пясъчната коса (тясната наносна ивица), която частично разделя реката от морето. Много често хората наричат това образувание лагуна, но всъщност се нарича лиман. Тази местност също е на територията на природен парк „Странджа“.


Залив Болата

Заливът се намира на няколко километра от нос Калиакра, а най-близкото населено място до него е с. Българево. В местността има сведения за съществуването на средновековни селища, тук минава и „Виа Понтика“ – маршрутът за миграция на прелетните птици, а сред постоянните му обитатели са чапли и патици. Скалите на залива са много опасни, името му идва именно от тях – на турски език „бол“ означава много, а „ата“ – смърт. Той също е защитена зона.


Плаж Силистар

Силистар се намира много на юг и е последният плаж преди турската граница. Препоръчвам ви го, тъй като е част от природен парк „Странджа“ и защитената местност „Силистар“, което пречи да бъде съсипан от човешката глупост. Заслужава си да пътувате дотам, ще се озовете на едно натурално място, с пясъчни лилии (внимавайте, защото са защитен вид) и невероятна гледка.

 

5 чудни места за хапване на миди по Черноморието

5 чудни места за хапване на миди по Черноморието