Начин на живот

Милениалите като родители: повече осъзнатост и тревога

Децата им са "Поколението Алфа"

Милениалите като родители: повече осъзнатост и тревога

Снимка: Chuck Underwood/Pixabay 

Разликите между поколенията никога не са били толкова очевидни, колкото са сега. Всяко от тях има различни изисквания, разбирания и начин на живот. Различават се по поведенчески характеристики, мотивация и ценности, а също и по предпочитанията си за комуникация, пазаруване, забавление, обучение, пътуване, та дори и хранене.

Неслучайно вече всяко поколение си има свое наименования. Към този момент пет основни поколения формират нашето общество. Това са Генерация Z (или Centennials), Генерация Y (или Милениали), Генерация X, Бейби бумъри и Традиционалисти (или тихо поколение, които най-общо казано са нашите баби, дядовци или възрастни родители).

Милениалите съставляват около 20% от населението на България. Те са родени в периода 1980 – 1995 г. и за техен принцип се смята фразата "Аз заслужавам".

Що е то милениал?

Основно за тях е, че отричат традициите, имат високо самочувствие и обичат да са в центъра на вниманието. Ценят технологиите, а мнозинството (66%) се интересуват от проблемите на човечеството, според изследване на маркетинговата агенция "Ноема". В същото време ценят повече взаимоотношенията пред парите и за тях е по-важно как са прекарали времето си, а не колко пари изкарват.

Огромното мнозинство от тези хора (84%) харесват динамичните дейности, повече от половината (53%) пътуват постоянно, а 60% харесват чуждестранните храни. Схващането им за парите се изразява в изречението "Парите са, за да се харчат!".

Това поколение е в разцвета на силите си в момента. А голяма част от представителите му вече са родители, въпреки че са предприели тази крачка значително по-късно, в сравнение с техните майки и бащи. Децата им са определени като "Поколението Алфа", родено изцяло през 21. век. За времевата му рамка анализаторите посочват годините от 2010 или 2012 до днес.

Какви родители са милениалите?

Детският психолог и психотерапевт Елена Енева дава отговор на този въпрос в рамките на интервю за "Дневник". Тя посочва, че тези хора в детството си основно са играли навън с приятели и не технологиите са били най-важното за тях, а взаимоотношенията. Това неминуемо се отразява и в начина, по който отглеждат децата си. Ценностите им са свързани с мобилност (често ги наричат номади), кариера, материални неща, затова понякога привързаността им към семейството е по-незначителна.

Милениалите са първото родителско поколение, което разполага с такова огромно изобилие от информация, включително за това какво лошо може да се случи с децата им. Те постоянно получават обратна връзка какво става с другите деца и какъв е животът в семействата, част техния социален балон. В резултат милениалите често чувстват натиск по отношение на това да осигурят безопасността и развитието на децата си и да са конкурентни спрямо останалите.

Милениалите са по-тревожни родители

Те по-често се втурват да защитават и обгрижват децата си. Правят го с най-добри чувства, но от друга страна не им позволяват сами да влязат в сблъсък с житейските трудности и препятствия, а именно това изгражда увереността в собствените умения и сили. Важно е децата, без значение от кое поколение са, да имат възможността да се сблъскват с някои трудности в живота, защото това изгражда способностите им да се справят с тях.

Децата на милениалите са първите, които стартират обучението си онлайн. Това може да развие положителни качества, но и много поведенчески елементи ще бъдат изгубени.

"Родителите и бабите и дядовците им са познавали връстниците си отблизо и са виждали както положителните, така и отрицателните им качества. А сега в интернет е лесно да изградиш имидж или да урониш имиджа на някого", посочва Елена Енева.

Милениалите като родители може би успяват да откриват по-достоверни факти за природата и науката, но за сметка на това преценката им за хората е силно повлияна, а да имаш вярна преценка за хората, е особено важно за живота в група или общество. Важно е и когато възпитаваш човек, пък бил той и дигитален алфа индивид от бъдещето.

 

На какво учим дъщерите си