Начин на живот

Мозъкът ни се променя, когато се оплакваме

От нас зависи в каква посока ще се развива най-важният ни орган

Мозъкът ни се променя, когато се оплакваме

Снимка: Robina Weermeijer/Unsplash

Науката не дреме на плажа за разлика от нас, затова не спира да ни отвежда на нови и нови места. В същината на човешкия мозък например. През последните 20 години се научава все повече и повече за него и вече можем със сигурност да кажем, че е възможно във всяка възраст да му направим редизайн, като дизайнерите да сме самите ние.

Да, говорим отново за силата на мисълта, но и не само. Ще поговорим и за негативната сила на ежедневното оплакване и мрънкане. Това са все неща от спектъра на невропластиката - термин, изобразяващ способността на мозъка да променя собствения си строеж и функции чрез мисъл и действие. 

Ето какво се знае дотук:

- Можем сами да повишим интелигентността си (тоест IQ не е константа);

- Можем да учим нови променящи живота умения;

- Можем да се възстановим от определени видове мозъчни увреждания;

- Можем да засилим и емоционалната си интелигентност;

- Можем да изтрием поведение, вярвания и навици, които ни се отразяват зле.

От друга страна, ние можем да променим дизайна на мозъка си и към по-лошо. Правим го дори неволно всеки ден, когато уж безобидно се оплакваме и споделяме негативни емоции, мисли, случки.

Когато леко мрънкаме на приятелките си и смятаме, че се разтоварваме, ние всъщност градим модел.

Защото нашите преживявания, вярвания, навици, модел на поведение и реакции са тясно и изцяло свързани с мозъка ни. Негативните навици трайно го променят в лоша посока, докато позитивните го развиват. 

Хората, които обичат да се оплакват, обикновено се делят на 3 типа - търсещи внимание, хронично недоволни и хора с ниска емоционална интелигентност. Всички те не се интересуват от вас и вашите преживявания, просто искат да изтъкнат себе си. А следвайки модела си, променят собствения си мозък необратимо. Повечето негативно настроени хора не искат да бъдат такива (че кой би искал?!), но веднъж хванали влакчето, трудно слизат от него. 

Не трябва да забравяме, че проблемно поведение като оплакването води до промени на нагласите, това променя вярванията, а оттам цялото поведение се изменя. Знаем също, че повторението е майка на знанието.

Колкото по-често повтаряме, че сме зле, че не ни върви и че имаме проблеми, толкова повече това става факт. 

Разбира се, не можем през цялото време да повтаряме "Много съм щастлива!", "Такъв късмет имам!", "Колко съм умна!", но пък можем да предприемем конкретни стъпки, за да елиминираме негативизма в ежедневието си. Освен да си наложим да спрем да се оплакваме, специалистите посочват, че 10-15 минути медитация на ден би свършила чудеса. Просто се заслушайте в себе си, в мислите си, харесайте ги и ги насочете нагоре. Справяте се чудесно! 

 

Да надникнем в дневниците на Леонардо да Винчи