Начин на живот

Мрачна прогноза – до 2050 г. Статуята на свободата ще бъде под вода

Дори и кулата “Джеда” в Саудитска Арабия няма да остане невредима след приливна вълна

Мрачна прогноза – до 2050 г. Статуята на свободата ще бъде под вода

снимка: William Warby/ Flickr
 

Затоплянето на Земята води до пагубни последици – историческа суша, опасни наводнения и топящи се ледници в Арктика. Освен това е причина за още едно изпитание, което поставя човечеството натясно почти без право на отмяна – драстичното покачване на морското равнище – процес, който според учените ще продължи десетилетия.

Ново проучване на учени от Climate Central показва, че бъдещето може да изглежда особено страховито. Прогнозата им е, че някои от най-емблематичните забележителности в света като Бъкингамския дворец и Статуята на свободата е твърде вероятно да се окажат под вода до 2050 година.

Поразителни контрасти между света такъв, какъвто го познаваме днес, и неизвестното бъдеще може да се появят, ако не се предприемат спешни мерки за намаляване на въглеродните емисии. Според учените от американската организация Climate Central ни очакват подобни драматични обрати при запазване нивото на емисиите и повишение на температурите с 3 градуса.

Дори при вдигане само с 1,5 градуса на температурите до 2050 г. максималното увеличение, предложено от ООН като част от Парижкото споразумение за климата, все още ще съществува възможност за наводнения, сигнализират учените. 

При не особено оптимистичните прогнози, в които емисиите продължават да се покачват след 2050 г., температурата на планетата може да се вдигне с още 3 градуса през 2060 или 2070 г..

"Изборите днес определят нашия път", казва Бенджамин Щраус, учен в Climate Central и автор на доклада.

За проучването са използвани глобални данни за надморската височина и населението, за да се анализират части от света, които ще бъдат най-уязвими при покачване на морското равнище.

Според тях дори кулата “Джеда”, проект за небостъргач, висок 1 км, в Саудитска Арабия, няма да остане невредима след приливна вълна. При настоящите прогнози се очаква пустинният Дубай също да бъде наводнен, а високите кули да стърчат насред океана в духа на някоя антиутопична история.  Големите крайбрежни градове в Азия и малките острови като Бахамите, Малдивите и Карибите също са заплашени от надигащата се вода. Подобна злощастна съдба потенциално очаква и Пентагона, части от Хавана, южноафриканската столица Кейптаун, Глазгоу и Лондон.

Мрачни прогнози има и за България. Според Climate Central в най-лошия сценарий Бургас ще се озове под морското равнище, ако повишаването на световните океани продължи и градът ще стане необитаем.

За да устоят на приливите и отливите, някои от големите крайбрежни градове ще трябва да въведат безпрецедентна глобална защита като специални морски стени. И макар богатите държава да могат да си го позволят, остава под въпрос бъдещето на по-бедните, които не могат да си го позволят

Според доклада - Китай, Индия, Виетнам и Индонезия влизат в топ пет държави, които са най-уязвими при дългосрочно покачване на морското равнище.

"Нивата на морето се покачват в световен мащаб, което допринася за по-честите наводнения по крайбрежията, като например наводненията във Венеция през 2019 г." – споделя д-р Мат Палмър, учен от Университета в Бристол пред " Дейли Мейл".

Според друго проучване, 410 милиона души в света ще бъдат изложени на риск от повишаването на морското равнище до 2100 г. Учени са използвали прогноза за покачване на водата с близо метър, за да проверят какво ни очаква на фона на изменението на климата след 79 години.  Резултатът: 72% от живеещите в тропиците и 59% в Азия са в риск от приливна вълна.

"В ръцете на световните лидери е да решат дали ще помогнат или ще обърнат гръб на бъдещето на човечеството с действията си днес срещу изменението на климата", казва Щраус пред "Си Ен Ен". Изказването е по повод предстоящата на  31 октомври среща на върха на ООН за климата. 

 

Грета Тунберг осмя световните лидери