Начин на живот

Най-добрият град за живеене изобщо не е в Европа

Начин на живот

Най-добрият град за живеене изобщо не е в Европа

Окланд, Нова Зеландия / Снимка: Bernd Hildebrandt/Pixabay 

Въздействието на Covid-19 върху глобалната жизнеспособност е абсолютно опустошително. Повече от година след старта на пандемията, продължаващите здравни кризи, затварянето на граници и локдауните продължават да засягат милиони хора по света. Но някои градове и държави са се справили много по-добре от други в управлението на вируса, което означава, че тези, които живеят там, са могли да се върнат към някакво подобие на нормалния живот сравнително рано.

Нова Зеландия е отдавна получава похвали за начина, по който се справя с кризата, така че може би не е изненадващо, че именно столицата Окланд е градът, обявен за най-подходящия за живеене през 2021 година в тазгодишното издание на класацията на Economist Intelligence Unit (EIU), предаде CNN.

Този резултат се дължи до голяма степен на успешното овладяването на Covid-19 в страната, което позволи на училищата, театрите, кината, ресторантите и другите културни забележителности в страната да останат отворени и достъпни в периода между 22 февруари и 21 март, който от EIU са използвали за своето прочуване.

Миналата година Нова Зеландия въведе строг национален локдаун за няколко седмици, който забави разпространението на вируса. Страната също така затвори напълно границите си за чуждестранни посетители.

Топ 10 в класацията тази година е доминирана от градове от Азиатко-тихоокеанския регион.

След Окланд в класацията се нареждат Осака (Япония), Аделаида (Австралия), Уелингтън (Нова Зеландия) и Токио (Япония). Първата десетка допълват Пърт (Австралия), Цюрих (Швейцария), Женева (Швейцария), Мелбърн (Австралия) и Брисбейн (Австралия).

Класацията се съставя на база на повече от 30 фактора в няколко основи категории – стабилност, здравеопазване, култура и околна среда, образование и инфраструктура. Заради пандемията от EIU са взели предвид и нови показатели, включително здравни ресурси и ограничения за местни мероприятия, сред които спортни събития, концерти, ходене на кино и на ресторанти.

По думите на Симон Баптист от The Economist Intelligence Unit пандемията определено е оказала влияние върху класацията, и то не само в топ 10.

Градовете, които са били под лоокдаун или са регистрирали сериозен ръст на броя на заразените с коронавируса по време на периода на изследването на EIU, са изгубили точки по редица критерии, което е довело до загуби на позиции особено сред европейските градове. В това число влиза австрийската столица Виена, която поведе класацията през 2018 г.

В тазгодишното издание тя се нарежда на 12-то място.

От друга страна, градовете в Австралия, Нова Зеландия и Япония останаха сравнително отворени, поддържайки лесен достъп до най-различни услуги, а здравните им системи не бяха подложени на огромен натиск на фона на по-малкия брой заразени с коронавирус.

Най-голям напредък в класацията регистрира Хонолулу, която се изкачи с 46 места до 14-та позиция.

На последното 140-то място в класацията се нарежда Дамаск – столицата на Сирия.

Негативния топ 10 допълват Лагос (Нигерия), Порт Морсби (Папуа Нова Гвинея), Дака (Бангладеш), Алжир (Алжирия), Триполи (Либия), Карачи (Пакистан), Дуала (Камерун) и Каракас (Венецуела).

 

Класация - най-добрите мeста за живеене по време на пандемията