Начин на живот

Най-оптимистичните и най-песимистичните страни в света

Както обикновено, Латинска Америка, Африка и Източна Азия са сред най-щастливите места в света

Най-оптимистичните и най-песимистичните страни в света

снимка: pasja1000/ Pixabay

От съществено значение е да притежаваме реалистични представи за света, в който живеем. Истината обаче е, че оптимизмът зависи от запаса на волята и върешна силата на човека. В този смисъл – важно е да си напомняме, че от нас зависи как ще гледаме на света и дали ще изберем по-лесния начин, като се отдадем на мрака и слабостта, или ще полагаме усилия да създаваме смисъл навсякъде около себе си.

Според проучване на Галъп Интернешънъл в края на 2021 г. глобалните нива на надежда и щастие леко намаляват в сравнение с миналата година. Това е обяснимо, като се има предвид, че страховете за предстоящи икономически трудности остават високи. Глобалната пандемия все още има негативен ефект върху световните надежди, страхове и очаквания.

Важното е обаче да си дадем сметка за резките разминавания между отделните региони и страни. С приближаването на края на 2021 г. личи надежда за по-добро бъдеще по света, но тя не достига до нивата, премерени преди няколко години. 38 на сто от световното население сега смятат, че 2022 г. ще бъде по-добра от 2021 г., 27% очакват по-лоша година и 27% вярват, че 2022 г. ще бъде същата като 2021 г.

Хората в Индонезия изглеждат в най-голяма степен изпълнени с надежда (76% там очакват по-добра година), а също и хората в Албания (70%), Нигерия (68%), Азербайджан (62%) и Виетнам (59%). Надеждата е слаба в Афганистан (56% очакват по-лоша година), Турция (също 56%), България (48%), Полша (47%), Чехия (45%) и Пакистан (41%).

В топ 5 оптимисти влизат: Индонезия (+72), Албания (+65), Азербайджан (+53), Нигерия (+51), Мексико и Виетнам (и двете държави с нетни стойности +47). От другата страна на монетата пък са Турция (-34), България (-33), Афганистан (-32), Полша (-30) и Чехия (-25).

Надеждата в САЩ, Германия, Великобритания, Австралия и Индия рязко спада в сравнение с изследването през миналата година, докато в Япония, Мексико и Южна Корея расте значително. Турция е уникален случай с рекорден ръст на песимизма (отчасти и заради значителната инфлация в страната).

Европа като цяло, особено Източна Европа, изглежда по-песимистична - модел, който се е отразявал в проучванията на световната асоциация „Галъп интернешънъл“ и преди в годините.

Въпреки пандемията и икономическите трудности, личното щастие надделява. Хората в Колумбия (83% там споделят, че са щастливи), Казахстан (81%), Малайзия (78%), Нигерия (78%) и Албания (75%) са най-щастливи според тяхната самооценка. Най-нещастни са хората в Афганистан (36% там казват, че са нещастни или много нещастни), Гана (35%), Ирак (33%), Украйна (31%), Турция, Пакистан и Русия (с по 23%).

Според Индекса на щастието на световната асоциация „Галъп интернешънъл“, топ 5 щастливи страни са Колумбия (отговори „щастлив“ и „много щастлив“ минус отговори „нещастен“ и „много нещастен“ се равняват на +79), Казахстан (+76), Албания (+74), Малайзия(+73), Еквадор (+73) и Азербайджан (+70). Топ 5 нещастни държави са Гана (само +2), Афганистан (+9), Хонконг (+11), Ирак (+17) и Русия (+18).

Както обикновено, Латинска Америка, Африка и Източна Азия са сред най-щастливите места в света.  Междувременно нивата на оптимизъм у нас не са особено високи. Тази година 15% от българите са оптимистично настроени, че 2022 г. ще е по-добра от изминалата, 48% по-скоро очакват 2022 г. да е по-лоша, а според 21% следващата година ще е същата като тази. Така нетната стойност на Индекса на надеждата у нас е -33, което ни поставя на второ място в топ 5 от най-песимистичните държави.

Най-стресиращите и най-спокойните градове в света