Начин на живот

Наследниците на Елизабет II търсят спокойствието с алтернативни терапии

Всяко семейство има своите възходи и падения. Дори когато става дума за тези с кралско потекло

Наследниците на Елизабет II търсят спокойствието с алтернативни терапии

Снимка: Mark Jones/ Wikimedia Commons

Всяко семейство има своите възходи и падения. Дори когато става дума за тези с кралско потекло. Когато американската актриса Меган Маркъл стана част от британското кралско семейство, това предизвика много смут и повдигна завесата към алтернативните методи, на които някои от членовете му разчитат, за да съхранят нервите си и да лекуват здравословни проблеми.

Наскоро принц Хари разкри, че провежда сесии за десенсибилизиране и преработка на движенията на очите си, за да излекува травмата, причинена от ранната и внезапна смърт на майка му Даяна. Той дори демонстрира как се прави терапевтичната практика EMDR в документален филм за психичното здраве, създаден съвместно с тв водещата Опра Уинфри.

На родна земя Хари получава много критики, тъй като не е нещо типично членовете на британското кралско семейство да коментират публично здравословното си състояние. На другата страна на монетата са настроенията в САЩ, където понастоящем той живее със семейството си. Там се радва на голямо одобрение. Причината е, че американците са свикнали звездите им да имат по-отворен начин на живот и да не се срамуват да говорят за проблемите си.

Освен това се смята, че публичното говорене за психичното здраве може да помогне на много хора да осъзнаят, че имат проблеми с него, и да ги насърчи да търсят начини да ги преодолят, дори ако не разполагат със средства за скъпи терапевтични услуги.

Винаги съм искал да опитам EMDR. Това беше една от различните форми на излекуване, с които бях готов да експериментирам и никога нямаше да съм толкова отворен за тази възможност, ако не бях положил много усилия в терапията през годините “, споделя откровено Хари във филма „Това мое аз, което не можете да видите”. Той обяснява как Лондон се е превърнал в източник на травматични преживявания за него.

Животът му не е бил никак лесен. На 12-годишна възраст той е принуден да се изправи пред ковчега на Даяна, която загива в инцидент при преследване от папараци. Хари цял живот не успява да се справи с медийния интерес към семейството в Англия, на който смята, че майка му е станала жертва, но е бил заставен да се примири с това. Сега той разполага с повече свобода да работи в полза на психиката си.

EMDR е терапия, която помага на хората да се отърват от травматичните спомени и преживявания. Създадена е през 80 -те години от американския психолог Франсин Шапиро, но едва напоследък добива популярност. Във филма принцът показва как се случват нещата при нея. Хари кръстосва ръце пред гърдите си и започва да потупва с тях последователно раменете си. Затваря очи и ги движи под клепачите, докато психотерапевт го провокира чрез въпроси да се върне към негативни моменти от миналото, които са породили усещане за страх у него.

EMDR има за цел да промени начина, по който пациентите приемат травмиращо преживяване, така че да се превърне в лош спомен, а не в нещо, което обзема напълно съзнанието им“, казва британският клиничен психолог Марк Макфетридж пред Дейли Мейл.

Движението на очите дава задача на мозъка, което го държи закотвен в настоящето и не позволява паметта да вземе превес. Осъществени са редица проучвания дали това е ефективен метод и повечето са стигнали до извода, че той наистина може да помогне за преодоляване на посттравматичното стресово разстройство, но успехът до голяма степен зависи от терапевта, който провежда сесиите.

Има още...


Това не е нещо, което може да се научи и практикува самостоятелно, като например йога, към която прибягват някои членове на британското кралско семейство, включително съпругата и бащата на Хари. За 72-годишния принц Чарлз това е средство за справяне със стреса, изграждане на устойчивост и укрепване на имунната система.

Неговият 25-годишен братовчед Сам Чато премина 4-седмичен курс в Индия за учител по йога. И въпреки че все още не е решил дали да преподава в родната си Англия, той написа в социалните мрежи, че е получил знания, които винаги ще носи със себе си. „Имах удоволствието да се свържа с толкова много красиви, подкрепящи и любящи хора. Това се случва, когато човек прави йога с други хора. Вместо да прахосвате време в притеснение за социалното си положение, чрез процеса на обучение се отваряте към хората около вас, като неминуемо изграждате силни и дълбоки връзки “, пише Сам Чато.

Медитацията е друго популярно средство за справяне с трудностите сред хората с благородническо потекло. Съпругата на принц Уилям, Кейт, я практикува по време на трите си тежки бременности, а братовчедка му Беатрис за облекчаване на стреса. "Уверих се в силата на медитацията и дълбокото дишане, когато бях и осъзнах, че това е нещо, чрез което могат да облекча и процеса на раждане“ – обяснява Кейт защо е родила под хипноза.

Същото важи и за Аюрведа, на която съпругата на принц Чарлз, Камила, се е доверила за справяне със синузита си. Тя посетила няколко центъра, които прилагат древно-индийския лечебен метод, включително два пъти в Бангалор. Водещ принцип на Аюрведа е, че здравето се поддържа чрез баланс между 3 елемента, наречени доши.

Баща ми е индианец и разбирам теорията на доша, но нямаме научни доказателства, че тя работи. Използваните в Аюрведа лечения обаче са подобни на някои, които препоръчвам на пациенти “, казва за Дейли Мейл професор Пол Чатрат, консултант по уши, нос и гърло в болницата в Есекс.

За Меган Маркъл алтернативните терапии бяха начин на живот още преди тя да се присъедини към британското кралско семейство. Майка й е треньор по йога и тя го практикува от дете. Залага и на акупунктура преди години, след като страда от мигрена. Твърди се, че е прибягвала до нея и по време на първата си бременност, когато се е чувствала отхвърлена от всички и това със сигурност се е отразило на физическото и психическото й състояние.

 

Меган Маркъл на 40 - уроци за живота от една херцогиня