Начин на живот

Неправилната стойка и изкривявания? Ето как да ги избегнем

Междучасията са важни, дори при онлайн обучение

Неправилната стойка и изкривявания? Ето как да ги избегнем

Снимка: ExplorerBob/Pixabay

Децата ни прекарват все повече и повече време пред екраните, като за това дори не можем да виним само дистанционната форма на обучение. Те играят игри, изучават света, общуват с приятели – и всичко това, докато излагат на риск двигателната си култура. 

Продължителното седене пред електронните устройства в неправилна поза и липсата на физическа активност са рисков фактор за неправилна стойка и развиване на гръбначни изкривявания. По време на присъственото обучение в края на часа децата стават от чиновете, движат се в класната стая и коридорите. Когато учат онлайн през междучасията те често остават пред компютрите, за да си говорят със съучениците си, гледат клипчета, играят. Наша задача като родители е да им напомняме да имат правилна стойка на стола и да ги караме да почиват активно.

HealthyKid e платформа, в която ще намерите полезна информация за правилното отглеждане и развитие на вашето дете. Неин създател е д-р Таня Андреева, педиатър, детски ревматолог и майка. Представяме ви съветите й относно правилната стойка при продължително седене пред компютър.

Как да предотвратим неправилната стойка и гръбначните изкривявания?

Неправилната стойка води до мускулен дисбаланс, в резултат на който детето е с превит гръб. Гръбначният стълб се извива напред и се наблюдава накланяне на раменете настрани.

Напомняйте на децата да стоят изправени и да стягат гърба, за да коригират спонтанно неправилната стойка.

Раменете трябва да бъдат симетрично разположени, главата и ръцете не трябва да са приведени напред, а тазът трябва да е в една линия с раменете. Не забравяйте, че постоянното прегърбено положение може да доведе до изкривяване на гръбначния стълб.

Уверете се, че височината на стола и бюрото са подходящи за ръста на детето.

Лошата ергономичност на бюрото или стола могат да са предпоставка детето да заема по-удобно за него, но неправилно положение. Правилната позиция е детето да бъде симетрично разположено спрямо компютъра, а не на една страна. Същото важи и за четенето, писането на домашни и храненето. 

Вижте как да избегнем проблемите на следващата страница...


Важно е на всяко междучасие детето да става от стола и да правят леки упражнения:

• Да извива гърба като котка.

• Да хване с дясната ръка левия ъгъл на облегалката на стола, за да завърти и разтегли. гърба, поваря и на другата страна.

• Да изпъва ръцете нагоре.

• Да се накланят на едната и другата страна.

• Накарайте детето да застане до стената, да допре с главата и лопатките (по цялата им повърхност не само върха) стената и да диша дълбоко за 30-40 секунди.

• Отделете време разходки и спорт на открито.

• Карайте с детето си колело, ролери, тротинетка.

• Бъдете негов стимул за движение и спорт.

Консултирайте се с вашия педиатър, ако забележите, че при детето:

• Раменете не са на едно ниво.

• Главата не е изправена, наклонена е наклонена в едната или другата посока.

• Двете половини на тялото не са симетрични.

• Когато детето се наведе напред, гледано в гръб, едната страна на гръдния кош е по-висока от другата.

Началните изменения лесно могат да се коригират с лечебна физкултура – игри и двигателни коригиращи упражнения. Добре тренираната, здрава окологръбначна мускулатура и здрава предна коремна стена профилактират гръбначните изкривявания.

При задълбочаване на изкривяването, то вече не е само проблем само на гръбнака, но и на организма като цяло.

Оказва влияние както върху опорно-двигателния апарат, така и върху сърдечно-съдовата, дихателната система, дори въздейства на психиката.

Познавайки рисковите фактори и полагайки малки, но ежедневни усилия, можем лесно да предотвратим, бързо да открием и коригираме минималните проблеми в детското развитие.

Нека децата ни вървят изправени и с гордо вдигната глава! 

 

Децата, най-големите жертви на пандемията