Начин на живот

Нови заглавия на Пролетния базар на книгата

Събитието беше официално открито на 30 май и ще продължи до 5 юни пред Националния дворец на културата.

Пролетният базар на книгата отново е тук, за да ни напомни, че светът е само повод за въображение, когато разполагаме с точната история в ръка. Събитието беше официално открито на 30 май и ще продължи до 5 юни пред Националния дворец на културата. Тази година разнообразието е голямо – почитателите на литературата ще имат възможност да открият над 15 000 заглавия, както и да се срещнат с автори, издатели и илюстратори. Предстоят над 20 премиери на книги, като днес ви представяме селекция на част от тези, към които смело да посегнете.

„Clair de Lune“

Романът Clair de Lune ("Лунна светлина") е първата художествена книга на Жюстин Том разказва историята на нейната баба, която е арменка и търси спасение от геноцида в Османската империя. Главната героиня Тина не спестява нищо за ужасите на Втората световна война и грозното лице на социализма в България. Обещанието е книгата да е много динамична, откровена и човешка по неподправен начин.

„Скъпа Лилит“

Винаги гледаме с нескрито любопитство към книги на млади авторки, каквато е Ирен Петрова. Ако си търсите романтична новела, която говори на езика на любовта между мъж и жена, то тази книга вероятно ще събуди интереса ви. Изборът на заглавие е препратка към вълнуващия и мистериозен образ на Лилит – първата жена преди Ева според Кабала. Младата авторка засяга темата за силната пламенност между двама души, които създават свой собствен съкровен свят, но любовта им така не се реализира в материалния. Премиерата е на 31 май от 16:00 ч.

Има още...


„вСъщност“

Поезията ни извисява високо над дребните тревоги, затова няма как да не обърнем внимание и на някои нови заглавия. Стихосбирката „вСъщност“ е четвъртата книга на  журналистът и писател Татяна Явашева и е изградена на огледалния принцип. Tази книга със сигурност ще ни убеди, че думите все още са в състояние да вълнуват.

 

 

„Призраци в библиотеката“

Дебютният сборник разкази "Призраци в библиотеката" на Васил Загоров е оригинална находка и засяга истории, които често остават незаслужено в сянка. В нея ще откриете многообразие на наративите – научна фантастика, фентъзи, утопия, антиутопия, алтернативна история, пародия, като понякога тези жанрови форми са смесени дори в рамките на конкретен сюжет. Книгата разказва истории за библиотекари, издатели, музейни работници, учени, чиито първоначални обекти на подражание са събирани по време на научните пътувания на автора в страната и чужбина. Едно е сигурно - с тези фантастични разкази вдъхновени от реални истории няма да ни бъде скучно!

"Момичето, което усещаше книгите"

Пролетният базар на книгата е чудесен повод да си напомним колко важна е любовта към книгите. А романът "Момичето, което усещаше книгите" ще се погрижи да ни убеди в това. Главната героиня Аделина в историята е дошла да учи в града и живее при леля си Амалия. В училище Аделина има проблеми с четенето и паметта, докато не открива, че притежава необикновена дарба: да чете с обонянието си книги на всякакви езици, като съпреживява емоциите и впечатленията на предишните читатели. Книгата включва елементи на мистерия и е изцяло в традицията на голямата италианска и европейска литература.

Има още...


"Баба Яга в Бургас и други любими истории"

Фокусът на организаторите от Асоциация "Българска книга" тази година е върху децата. Премиерата на юношеската книга от автора Калоян Чобанов обаче вълнува не само по-младата аудитория. Ние също нямаме търпение да отскочим до любим морски град, който оживява в приказка. Прибавете щипка фантазия, която авторът притежава, и ще получите пряк път към слънчевите дни от детството.

 

"Малката мечтателка в зоопарка"

Новата книга на Константина Живова e чудесен подарък за Деня на детето, който носи добро настроение с многообразие от цветове и жизнерадостни рисунки, а историята е интересна и поучителна за малки и големи!

Пролетен базар на книгата: Ето какво ни очаква в литературните шатри