Начин на живот

От Париж до Лион вече по-бързо с влак, отколкото със самолет

Франция спира полетите на къси разстояния в опит да ограничи вредните емисии от авиоиндустрията

От Париж до Лион вече по-бързо с влак, отколкото със самолет

Снимка: Pixabay

Франция спира полетите на къси разстояния от април 2022 г. с мотива, че може да предложи също толкова бърз наземен транспорт, който обаче не е толкова замърсяващ. Така Франция ще стане първата страна от Евросъюза, която налага правилото за намаляване на въглеродните емисии. Освен това правителството призовава хората да използват френските високоскоростни влакове, известни като TGV, които са прочути с високото си качество на предлаганата услуга. 

От април 2022 г. френското правителство прекратява кратките полети до дестинации, до които може да се стигне с 2,4 часа с влак. Като например линията Париж - Бордо или Париж - Лион.

През ноември 2021 г. френският министър на транспорта Жан-Батист Джебари подчерта, че Франция има специфична железопътна мрежа с много високоскоростни влакове, което я прави подходяща за елиминиране на някои авиолинии. 

В момента Франция има 2800 километра високоскоростни влакове, свързващи дестинации като Лондон, Амстердам и Франкфурт. Все пак това не ограничава полетите с тях, въпреки че тези дестинации са лесно достъпни и с влак. Освен това AirFrance, който е основният превозвач на Франция, през януари 2022 г. стана първата авиокомпания, която въведе допълнителни тарифи за биогорива, като други авиокомпании се стремят да последват примера.

Междувременно Швеция обяви плановете си да въведе такса за излитане за по-стари и по-малко ефективни самолети. Подобни мерки с цел намаляване на вредните емисии газове от авио индустрията вече се прилагат в Германия и някои скандинавски страни. Германия удвои данъците за полетите на къси разстояния, докато в Австрия националният авиопревозвач премахна добре познатия си маршрут от Виена до Залцбург.

„Грийнпийс“ също настоява за забрана на късите полети, при наличие на алтернативни пътувания с влак за по-малко от шест часа. Освен това Европейският съюз обяви планове да удвои своята високоскоростна железопътна линия до 2030 г., за да помогне за ускоряване на железопътните пресичания.

От „Грийнпийс“ съобщиха, че Европейската комисия се опитва да въведе специфични разпоредби за природен газ и ядрена енергия , считани за зелени енергии като призоваха Брюксел да се съсредоточи повече върху железопътния транспорт, отколкото върху самолетите.