Начин на живот

Отбелязваме световния ден на пчелата – 5 важни факта за нея

Пчелите – жизненоважни за хората и застрашени от тях

Отбелязваме световния ден на пчелата – 5 важни факта за нея

снимка: pexels.com

Айнщайн беше казал: "Ако изчезнат пчелите, човечеството може да просъществува само 4 години, преди да изчезне.". Може би звучи твърде пресилено, но в това твърдение има голяма доза основание. Това е така, защото пчелите са от решаващо значение за отглеждането на много от нашите любими и най-здравословни храни, тъй като пренасят полен от растение на растение, опрашвайки повече от сто плодове и зеленчуци, включително ягоди, картофи и ябълки.

За съжаление много видове пчели са застрашени в резултат на промените в земеделието, заради използването на пестициди, заради интензивното земеделие и изменението на климата, пише CNN.

Според последните изследвания популацията на пчели в Англия намалява по-бързо, отколкото където и да било другаде в Европа: за последните 20 години числеността на пчелите е намаляла два пъти. Ако през 1965 г. в Англия е имало 182 хиляди колонии, то днес те са 83 хил. Пеперудите и другите насекоми също изчезват, а причина за всичко това е намаляването на ареалите им и климатичните промени, пише пък Daily Telegraph.

В чест на Световния ден на пчелите – 20 май, ето и пет интересни факта, които може би не знаете за най-трудолюбивите насекоми в природата.

Обичат да танцуват – това е техният начин да комуникират

Когато пчела разузнава и проверява ново гнездо, тя използва танц. Колкото по-добро е мястото, толкова по-дълго танцува пчелата. Ако друга пчела се натъкне на танцуваща пчела, тя ще отиде да огледа мястото и ако й хареса, тя също ще се "развихри" в танц.

Могат да използват инструменти

Медоносните пчели във Виетнам и в други части на Азия са застрашени от гигантски стършели, които атакуват пчелните семейства. За да се предпазят от подобни атаки, пчелите са наблюдавани да събират пресни животински изпражнения и да ги размазват около входа на кошера си. Изследователите наричат това действие ​​„фекално зацапване“. Те смятат, че изпражненията отблъскват хищните стършели.

Има още...


За малко да предизвикат международен конфликт

През 80-те години се смяташе, че „жълтият дъжд“ –  жълти следи, открити в джунглата в Лаос и Камбоджа, е остатък от химическо оръжие. Според разкази на очевидци "жълтият дъжд" е причинил болести и смърт. Твърденията накараха САЩ да обвинят тогавашния Съветски съюз и неговите съюзници в химическа война. По-късно експертите по пчелите установили, че жълтите следи са оставени от големи рояци диви пчели.

Гладуват заради глобалното затопляне

По-високите температури в резултат на климатичната криза обаче означават, че пчелите се събуждат по-рано след зимен сън, за да открият, че цветята все още не са цъфнали. Времето на цъфтеж, което зависи от излагането на светлина, е по-малко засегнато от изменението на климата. Това създава несъответствие, което може да доведе до недостиг на храна за пчелите недостиг през ранната пролет.

Хората експлоатират медоносни пчели от хиляди години

Пещерни рисунки в Испания, за която се смята, че са на 8000 години, изобразяват човек, който събира мед от стълба. Следите от пчелен восък върху керамика също предполагат, че пчели са отглеждани преди 9000 години. Медът е открит и в древните египетски гробници.

 

Защо местните видове растения са най-добрият избор за всеки двор?