Начин на живот

Отпадъците от какао се превръщат в ток в Африка

Какаото дава обещание за светло бъдеще

Отпадъците от какао се превръщат в ток в Африка

снимка: pixabay/ 5671698

Ако в Световния ден на шоколада сте се отдали на прегръдката на някое шоколадово изкушение, има голяма вероятност какаото в него да е от Кот д'Ивоар. Западно-африканската държава е най-големият производител на какао в света. Там е домът на над 40% от всички какаови зърна. В индустрията за добив на какао в страната работят над 6 милиона души, а това е най-големият експортен продукт на Кот д‘Ивоар. Какаовите зърна в страната са се превърнали в удоволствие за хората по света от десетилетия, но с днешна дата те ще могат да бъдат напълно оползотворени и от местните по иновативен начин – като им подават електроенергия.

Ценното какаово зърно всъщност е само една малка част от какаовото растение. Зърната се изнасят, като в чужбина се използват за производството на шоколади, сладкарски изделия и напитки, докато черупките на зърната, люспите от шушулките и течността, която се отделя при ферментацията, обикновено се изхвърлят. Тревожните факти обаче говорят, че в световен мащаб обемите на какаовите отпадъци нарастват постоянно.

Добрата новина е, че предстои тези наглед непотребни отпадъци да се превърнат в значителна част от прехода на Кот д‘Ивоар към преминаването към „зелена“ енергия. След проведени успешно пилотни проекти, Кот д‘Ивоар започна работа по електроцентрала на биомаса, която ще използва отпадъци от какаовите растения.

В електроцентралата на биомаса отпадъците, останали от растението какао ще бъдат изгаряни, като захранват турбина, която ще генерира електричество, подобно на традиционна електроцентрала на изкопаеми горива.

"Само тази електроцентрала ще може да задоволява енергийните нужди на 1.7 милиона души," казва пред BBC Япи Огу,  директор на компанията, която участва в строителството.

Според проучвания, съоръжението може да намали емисиите на парникови газове с 4.5 млн. тона, в сравнение със съществуващите в момента енергийни източници. Кот д‘Ивоар не е единствената държава производител на какао, която е помислила как да оползотворява по интелигентен начин отпадъците от растението. В Гана какаовите шушулки се използват за генерирането на електричество на местно равнище. Все повече хора осъзнават нуждата от най-пълното оползотворяване на ресурсите на Земята, в знак на благодарност към природата и нейното богатство.

 

Как пластмасата се превръща във ванилов аромат