Начин на живот

Персефона, роботът-екскурзовод в гръцката пещера Алистрати

Създаването му струва 118 000 евро

Пещерата Алистрати в Гърция има ново попълнение в екипа си от екскурзоводи. Става дума за един малко по-различен гид. Персефона, робот-водач, който току-що се присъедини към своите човешки колеги. Задачата й - да показва на посетителите този впечатляващ комплекс от варовикови пещери.

Кръстена на дъщерята на гръцкия бог Зевс, Персефона говори 33 езика и води посетителите през първия участък на пещерата по достъпна алея.

Николаос Карталис, научният директор на сайта Alistrati, е стигнал до идеята да създаде робота, когато е видял по телевизията подобен модел, който развежда посетители из галерия.

"Персефона може да води на три различни езика едновременно и е в състояние да отговори на въпросите на посетителите", обяснява той.

Как работи роботът?

Роботът е създаден от Националната фондация за технологии и изследвания, 17 години след като Карталис за пръв път е дошъл с идеята. Създаването му струва общо 118 000 евро.

Многоезичната машина използва изкуствен интелект, за да води посетителите през първите 150 метра от пещерата, преди да ги предаде на човек за останалите 750 метра.

Въпреки че може да говори с посетителите на 33 езика, засега способността на Персефона да отговаря на въпроси е ограничена до избор от 33 предварително програмирани въпроса и отговора само на гръцки език.

Евдокия Карафера е една от екскурзоводите, които си партнират с робота. Тя казва, че все още не е твърде притеснена за работата си и споделя пред "Евронюз""Повечето посетители казват, че роботът е интересен прототип, но не може да замени контакта, който имат с човек."

Какво представлява пещерата Алистрати?

В случай, че се чудите защо робот-екскурзовод би бил кръстен на гръцка богиня, ето връзката. В гръцката легенда Персефона е брала цветя в поле, което според някои е било близо до пещерата Алистрати, когато Плутон (известен още като Хадес), Бог на подземния свят, отворил земята и я отвлякъл, за да стане негова съпруга. Според Николаос Карталис пещерата Алистрати е официално открита през 1974 г. от екип от гръцки и австрийски пещерни специалисти. За първи път е отворена за посетители през 1998 г.

Пещерата, разположена на 135 километра (84 мили) североизточно от Солун, е известна със своя изключителен набор от сталактити и сталагмити. "Това е една от най-красивите пещери не само в Гърция, но и в цяла Европа", казва Карталис.

Сред пъстрите си скални образувания, пещерата е известна със своите хецендрити, рядък вид сталактит, който расте във всички посоки, а не само надолу. Те могат да се видят през първия километров участък от алеята, който е проектиран да бъде достъпен за хора с ограничена подвижност. 
 

Запознайте се с Грейс, свръхреалният робот медицинска сестра