Начин на живот

"Пластмаса за ориз" – как в Бали се борят с глада и замърсяването

Срещу прилежно събран пластмасов отпадък за рециклиране балийците получават ориз

"Пластмаса за ориз" – как в Бали се борят с глада и замърсяването

снимка: theplasticxchange/ Инстаграм

Когато пандемията от Covid-19 протегна дългите си ръце към индонезийския остров Бали през пролетта на 2020 г., туризмът - основната икономическа сила в региона, беше поставен на пауза. Повече от половината от икономическите приходи на Бали идват от индустрията, в която работят стотици хиляди местни.

Последствията не закъсняват - мнозина остават без препитание. Тогава младият мъж Маде Янур Яса намира решение на проблема. Срещу прилежно събрани пластмасови отпадъци за рециклиране Яса предлага на балийците ориз. С инициативата си през последната година той успява да даде прехрана на хиляди семейства, както и да рециклира впечатляващите над 500 тона пластмаса.

Казах си, че трябва да направя нещо по въпроса“ – споделя Маде Янур Яса, собственик на ресторант пред CNN. Яса иска да намери начин да помогне на хората в своята общност по време на пандемията, като същевременно живо се интересува от разрастващия се проблем със замърсяването с пластмаса.

Бартерната система е от полза както за почистване на околната среда, така и възможност за местните хора да осигурят прехраната си. През май 2020 г. ресторантьорът с напредничаво мислене организира първата подобна инициатива в родното си село. Събитието постига голям успех и идеята постепенно се разпространява и в други населени места в Бали. Така се ражда неправителствената организация "Пластмасова размяна", която вече повече от година води благородна война срещу глада и замърсяването на природата.  

Хората, които се включват в ежемесечната инициатива, получават ориз в съответствие с вида и количеството пластмасов отпадък, което са успели да съберат. Екипът на "Пластмасова размяна" работи с компания, която транспортира събраната пластмаса до център за рециклиране.

Мислех си, че ако това проработи в моето село, ще е също толкова успешно и навсякъде другаде“- споделя Яса.

Същевременно оризът се изкупува от местни фермери, което гарантира кръгова икономика. Програмата обединява местни групи, които събират пластмаса от домовете, улиците, реките, плажовете и околните райони. Понастоящем инициативата се провежда в 200 населени места, като целта е да се прилага трайно на територията на цялата страна до края на 2021 г.

Опитваме се да променим начина на мислене на хората. Единственият начин това да се случи, е чрез образоване. Само така навиците на хората се променят. Моят начин е да им покажа личен пример“ – отбелязва Яса.

Хората идват от цял ​​свят в Бали, защото са привлечени от простия и лишен от всякаква суета начин, по който живеят местните. Истината е, че те притежават дълбоко вкоренена мъдрост, че връзката между хората и природа е особено силна и трудно може да бъде разрушена, а инициативата е още едно доказателство в полза на това твърдение.

 

Бали отваря за туристи след повече от година