Начин на живот

Пълен наръчник за пътуващи в ерата на Covid-19

За весело и безопасно пътешествие

Пълен наръчник за пътуващи в ерата на Covid-19

Снимка: Anna Shvets/Pexels

Лятото вече официално започна, а с него и вълнуващите планове за всички пътувания, които отложихме през последната година и половина. В ерата на Covid-19 обаче не можем просто да си съберем багажа и да потеглим към мечтаната дестинация, защото всяка държава е поставила различни ограничения за пристигането и напускането й. Ето основните неща, които трябва да знаем, преди да потеглим:

Ако сте ваксинирани

Политиката на Европейския съюз е да насърчи ваксинационната компания. Вече ви разказахме, че Европейската комисия предложи промени на препоръките за противоепидемичните ограничения в ЕС, засягащи именно свободата на придвижване. Предложенията обаче засягат основно хора с поставена ваксина – да не подлежат на карантина или тестване. Затова комисията призова държавите членки да координират постепенното премахване на ограниченията заради наличието на ваксинационен сертификат на ЕС.

От вчера, 1 юни, сертификатите у нас се преиздават, за да могат документите ни да отговарят на одобрения формат, в който ще се издава европейското цифрово удостоверение. То съдържа информация не само за поставена ваксина, но и за преболедуване или за положителен или отрицателен резултат от PCR. За преболедувалите той ще важи 6 месеца, но за ваксинираните все още няма обявен срок. Идеята е да се изгради система за взаимно признаване на документите за статуса на пътниците по отношение на Covid-19.

Старите сертификати скоро няма да са валидни, затова трябва да ги преиздадете при първа възможност. Европейското споразумение за взаимно признаване на сертификатите влиза в сила от 1 юли, а българските ще важат до средата на юли, по думите на здравния министър Стойчо Кацаров на няколко пъти през последните дни заяви, че не е необходимо хората да бързат с преиздаването на сертификатите, защото европейското Covid удостоверение влиза в сила от 1 юли, а дори и след това ще има гратисен период, в който ще може да се представя стария сертификат.

Ако сте сред близо 500-те хиляди българи, ваксинирани от четирите одобрени от ЕС препарата – една доза от  Janssen или две от Pfizer, Moderna или AstraZeneca, можете да преиздадете сертификата си сами на сайта на Националната здравно-информационна система ТУК, в секция „Аз и моето семейство“. Сертификатът се издава след приключване на ваксинационния цикъл, т.е. са поставени всички дози, и влиза в сила 14 дни след втората доза, ако ваксината е от този тип.

Има и още... 


В момента новият формат на сертификатите е достъпен само с електронен подпис, но след 4 юни се предполага, че ще можете да  свалите документа и без подпис. Той ще е в PDF формат, за да се съхранява и на мобилно устройство.  „Информационно обслужване“ разработва и мобилно приложение, с което сертификатът ни ще е на един клик разстояние. Няма обаче посочена дата, на която приложението ще стане факт.

За да издадете сами сертификата си,  трябва въведе своя единен граждански номер, номера на личната си карта и националния референтен номер на една от двете ваксини, които са написани в стария сертификат. Ако все още не сте се сдобили с него, макар да сте ваксинирали, можете да го направите с електронен подпис на www.his.bg, от личния си лекар или от ваксинационния център, където сте се ваксинирали. Хората, които тепърва ще се ваксинират, ще получават единствено новия вариант на сертификата.

Ако не сте ваксинирани

В случай, че сте избрали да не се ваксинирате, пътуването става малко по-трудно откъм планиране, защото всяка държава води своя национална политика за борба с Covid-19. Това означава, че трябва подробно да се запознаете с изискванията й, преди да потеглите, иначе рискувате да ви върнат на летището там или изобщо да не ви качат на самолета. Авиокомпаниите имат право да откажат качването на пътник, но в общия случай ако решите да пътувате без ваксина, без да сте преболедували и без да сте се тествали, ще бъдете карантинирани в пристигащата страна.

Така например всички лица, независимо от тяхната начална точка на отпътуване, се допускат на територията на Република България след като предоставят документ, показващ отрицателен резултат от проведен до 72 часа PCR тест. Тук възниква и здравния абсурд – можеш да влезеш без PCR и да се тестваш тук, т.е. да нарушиш карантината си и да излезеш от вкъщи, за да отидеш до лабораторията. В случай, че тестът е негативен и проведен до 24 часа след пристигането, регионалната здравна инспекция отменя карантината.

В повечето държави обаче такава възможност не съществува. Така например Малта издаде заповед, с която на пътуващите към острова ще бъде отказвано качването на полета, ако нямат документ за ваксина, преболедуване на вируса или тест. За целта се променя и издаването на бордните карти – ако преди можехме да си ги генерираме през сайта или мобилното приложение, то сега те не важат и се издават наново на гише в самото летище, където служителите проверяват дали имате нужните документи. Ако не разполагате с тях, не получавате бордна карта, както и достъп до полета. Можете да се запознаете с индивидуалните изисквания на всяка държава в сайта на МВнР в секцията „Пътувам за...". Държавите са подредени по азбучен ред, като за повечето е описано какъв точно документ е нужен за пътуването до желаната дестинация, както и какви са изискванията й.

За повечето дестинации ви е нужен негативен резултат от PCR тест. Важно е да знаете, че ако сте организирали почивката си, запазили сте полет и хотел, но в 72-те часа преди пътуването резултатът ви излезе положителен, то вие подлежите на карантина и цялото пътуване пропада за ваша сметка. Авиокомпаниите нямат политика да възстановят парите ви в такъв случай.

Англия например позволява да се тествате на летището при пристигане, но докато резултатът ви излезе, вие сте длъжни да се настаните в специално пригодените Covid хотели за изцяло ваша сметка и сте карантинирани, докато резултатът излезе. Ако се окаже, че сте с положителна проба, то карантината ви продължава в същия хотел, без да имате право да излезете. Във Великобритания можете да си резервирате час за правене на PCR тест на летището.

Има и още... 


При пътуване по суша или вода изискванията на държавите не се променят, но в повечето случаи нямате опцията да се тестване на границите при пристигане. Круизните пътешествия бяха възобновени през октомври миналата година, след като през пролетта имаше много случаи на блокирани кораби със стотици пътници на тях, които не можеха да се приберат в родните си държави. Те бяха принудени да стоят под карантина в открито море заради положителна проба за коронавирус. Ето защо Международната асоциация на крузините линии (CLIA) обяви, че въвежда нов мярка, която ще трябва да спазват всички пътници на корабите – преди да се качат на борда, трябва да покажат отрицателен тест за Covid-19. Изискването засяга всеки кораб, който има капацитета да превозва над 250 души.

Ако пътувате с кола, влак или автобус, трябва да се съобразите с изискванията на всяка държава, през която преминавате,в случаи че дестинацията ви не граничи с мястото, откъдето потегляте. Подобно изискване не съществува, ако имате полети с прекачване – на междинната дестинация вие не напускате летището, затова и не се съобразявате с изискванията на страната, където имате престой за едва няколко часа. При пътуването по суша обаче всяка държава има своите изисквания и е възможно да ви карантинира или изобщо да не ви допусне да влезете.

Когато пристигнете   

Както вече отбелязахме, всяка държава избира индивидуален подход в борбата с вируса и това важи и за условията за пребиваване на нейната територия. Така например само допреди дни в съседна Северна Македония маските на публично място бяха абсолютно задължителни, имаше вечерен час за излизане навън, както и ограничение в работното време на магазините и заведенията, които пък от своя страна можеха да работят само в откритите си части.

Ето защо е от особена важност да се информирате подробно какво се случва в държавата, в която пристигате. Това, че сте туристи и че не сте запознати с правилата, няма да ви отърве от глоба, ако ги нарушавате.  В сила остават и основните препоръки, които трябва да спазвате независимо къде се намирате – да спазвате дистанция от останалите и да поддържате добра хигиена. Защото, макар все още да се борим с коронавируса, това съвсем не означава, че трябва да спрем да живеем.

Желаем ви щури и безопасни пътувания! 

 

8 дестинации, за които билетът е ваксина