Начин на живот

Потсдам или немският Версай

Имперската история на Потсдам започва през 1660 година, когато Фридрих Вилхелм Първи го избира за своя ловна резиденция. От края на 17-ти век до 1918 година в Потсдам се разполага официалната резиденция на пруските крале.

Потсдам или немският Версай

Огромни, километри дълги градини, високи дървета, ретро беседки, кичозен китайски павилион, фонтани и каскади от цветя, големи поляни и абсолютна тишина – след Версай, градините на двореца Сан Суси са най-хубавия парк, в който съм попадала някога.

Справочниците казват, че Потсдам е столицата на провинция Бранденбург, на 24 километра от центъра на Берлин. Всъщност до Потсдам се ходи с градския транспорт и градчето е естествено продължение на Берлин – само че от съвсем друга епоха.[[more]]През 1990 година Потсдам е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. С присъщата им методичност и педантичност, германците възстановяват този стар и симпатичен град къща по къща, без нито една сграда, врата, прозорец или брава да се отличават по височина, стил или материал от първоначалния си замисъл. Работата е там, че след войната Потсдам има злощастието да попадне в руската зона на управление и от дворците и по-богатите къщи е ограбено всичко, дори тапетите от стените. Сега стъпка по стъпка всичко се връща към първоначалния си вид, но има още много, докато Потсдам придобие отново бляскавия си вид на имперска столица от преди век и назад.

Най-приятната част от посещението на Потсдам е разходката. Всяка уличка си има чар, особено колоритен е така нареченият „холандски“ квартал, в който всяка къщичка е заведение или бутик. Не по-малко любопитен е и паркът, построен в чест на руския император с типичните дървени резбовани къщички и малка, но китна православна църква.

Имперската история на Потсдам започва през 1660 година, когато Фридрих Вилхелм Първи го избира за своя ловна резиденция. От края на 17-ти век до 1918 година в Потсдам се разполага официалната резиденция на пруските крале. Най-известният дворец в комплекса е Сан Суси, построен от Фридрих Велики, но в момента са възстановени части и от останалите постройки в дворцовия парк, които не отстъпват на централната сграда по красота или интересни истории, свързани с тях.

Трябва да си призная, че обиколките из стаи пълни със столове, порцелан и легла с балдахин ме изморяват бързо, а картините в дворците са окачени така, че са доста неудобни за разглеждане. Затова най-голямо удоволствие ми доставя просто да се разхождам из градчето и прилежащите градини, да откривам нови интересни неща като вятърната мелница или полусрутен павилион сред дърветата. Само няколко часа са достатъчни за пълна почивка, промяна в ритъма и мислите. Когато от една алея пред мен се появиха облечени с кринолини жени, вероятно от някакъв филм, изобщо не се изненадах. Дори да имате броени дни в Берлин, не пропускайте това преживяване.