При отслабването има много фактори, които не зависят само от храната. Това се потвърждава от д-р Уолтър Уилет от Харвардския университет по здравеопазване, който разказва за това как стресът и семейно положение могат да имат пряко въздействие върху отслабването. Той подчертава значението на идентифицирането на факторите, които саботират отслабването, като например нарушен режим на хранене и заседнал начин на живот.
Освен всичко това, има още една много важна причина за трудното отслабване с напредването на възрастта. Това се случва, защото мускулната маса намалява, особено след 40-годишна възраст. "Мускулите горят калории 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Ако имате по-малко мускули, тялото ви изгаря по-малко калории, което може да улесни качването на килограми", обяснява той пред Vogue.
Правилото за 5% за здравословно отслабване
Правилото, предложено от експерти от Харвард и потвърдено от много други диетолози, за здравословно, безопасно и ефективно отслабване се основава на идеята, че бавното сваляне на килограми е много по-ефективно от бързото отслабване, което не може да се поддържа във времето. Първо правило е поставянето на реалистични цели и свалянето по половин килограм седмично, докато достигнете загуба от 5% от сегашното си тегло. След като постигнете тази цел, можете да си поставите друга, но винаги на границата от 5%, за да сте сигурни, че загубата е ефективна и килограмите няма да се върнат. "Целта е да се намери начин за постигане на здравословен модел на хранене, който може да бъде поддържан, а не просто да се постигне максимално отслабване" - обяснява д-р Уолтър Уилет.
Психологическият ефект
Андреа Васкес, диетолог и фармацевт, допълва: "Постепенното, контролирано отслабване обикновено се поддържа в дългосрочен план, за разлика от бързото отслабване при ограничителни диети, които обикновено водят до йо-йо ефект. Трябва да си поставите реалистични цели за намаляване на теглото, от порядъка на до един килограм седмично. Ако си поставим за цел да свалим няколко килограма за много кратък период от време, рискуваме да не успеем да я постигнем, което може да доведе до демотивация и изоставяне на добрите навици, с които се борим". Ако например тежите 80 килограма, реалистичната цел би била да свалите максимум 4 килограма, като сваляте между половин и един килограм седмично най-много.
5 препоръки от специалистите по хранене
1. Избягвайте газираните напитки, дори тези без захар. Първо, защото подсладителите предизвикват инсулинови скокове, а това увеличава желанието за хранене. Второ, защото, както посочва Андреа Васкес, могат да повлияят на чревната ни микрофлора и да предизвикат повече възпаления. Освен това газираната напитка не засища.
2. Включвайте животински или растителни протеини във всяко хранене. "Богатите на белтъчини, непреработени храни са много хранителни и засищащи. Нещо повече, тези протеини могат да бъдат приготвени по здравословен начин - на фурна или на пара. За вечеря комбинирайте източник на протеини като бяла риба, тофу или яйца със зеленчуци.
3. "Установяването на добър ритъм на съня помага за намаляване на теглото" - казва Андреа Васкес. Когато спим, се регулират хормоните, които влияят на чувството за глад и ситост.
4. Яжте пълнозърнест хляб за закуска. Не става въпрос за пълно премахване на хляба от диетата, когато искате да отслабнете, а по-скоро за запазването му за закуска: "Ако искате да ядете хляб, препоръчвам пълнозърнест хляб, който съдържа повече хранителни вещества и е по-засищащ. Когато отслабвате, не трябва да го ядете на всяко хранене. По-добре е да го консумирате веднъж дневно, например като източник на въглехидрати и с протеини (например яйца) и парче плод", обяснява Марта Маси.
5. Пийте по два литра вода на ден, а през първите няколко дни след почивката си помислете за използване на дренажна добавка. "През първите няколко седмици можем да си помогнем с дрениращи хранителни добавки, тъй като наддаването на тегло често се дължи на задържане на течности", обяснява експертът. Можете също така да пиете след хранене настойки от лайка или копър, известни с противовъзпалителните си свойства, придаването на чувство за ситост и със сладкия вкус, за който мозъкът ни понякога жадува след хранене.
Ирен Петрова
Ирен Петрова е автор (на няколко книги), мечтател (без ограничения), мореплавател (в необятната женска психика) и танцьор (по душа). Обича да пътува, но остава дълго само, ако наоколо има море. Пише за всичко – книги, мода, здраве, красота, опера и балет, но най-много я вълнуват женските теми. Можете да я видите най-често да се разхожда сама из парковете на София, усмихната и загледана в няк...