Начин на живот

През лятото в Япония духовете се надигат

Фестивалът Обон и други традиции

През лятото в Япония духовете се надигат

В Япония по време на Обон семействата се събират, за да отдадат почит на своите починали близки, да палят огньове, да почистват гробовете, да танцуват бон-одори, да ядат и пият. Смята се, че ако семейството се грижи за духовете, всеки един ще премине мирно в отвъдния свят. В замяна мъртвите осигуряват защита на живите.  

Снимка: Eric Lafforgue/Art in All of Us/Getty Images

Японските лета са известни като лепкави и потни, а за много японци - и призрачни.

Приятели се събират в къщи с духове, отиват на кино за ужасяващи филми или посещават гробища след настъпване на тъмнината - всичко, в опит да се изплашат и буквално да получат тръпки. Вероятно така забравят за жегата.

С вдигането на живака се вдигат и мъртвите

С покачването на температурите в Япония се смята, че границите между света на живите и този на мъртвите са най-тънки и юреите (духове) могат да преминат. Лятото в страната на изгряващото слънце е белязано от фестивала Обон (или само Бон), който обикновено се провежда в средата на август.

"Обон е будистки фестивал на мъртвите, в който се почитат духовете на починали членове на семейството и предците" обяснява за CNN Йошико Окуяма, професорка по японознание в университета в Хавай. Според Окуяма фестивалът се основава на будистка приказка, в която един от учениците на Буда, Мокурен, научава, че починалата му майка се е озовала в ада. След това той извършва церемония, за да спаси душата й. 

"Този ​​будистки мит в крайна сметка се превръща в традицията Обон - време за провеждане на панихида за духовете на починалите членове на семейството", казва тя.

"Казват, че духовете се връщат от анойо (духовния свят) в конойо (света на живите), за да присъстват на фестивала с живите."

По време на Обон семействата се събират, за да отдадат почит на своите починали близки, да палят огньове, да почистват гробовете, да танцуват бон-одори, да ядат и пият. Смята се, че ако семейството се грижи за духовете, членовете му могат да преминат мирно в отвъдния свят.

В замяна на грижите мъртвите осигуряват защита на своите живи роднини. Но ако за покойника не се полагат грижи или е умрял по насилствен начин, духът му може да се върне с недоволство.

"Смята се, че дори духовете на мъртвите, които все още не могат да почиват в мир, ще ни посетят! Естествено, няма по-добро време от лятото, за да говорим за свръхестествени явления."

Страшни истории

Има и друга причина, поради която лятото е призрачно време в Япония. Смразяващи призрачни истории често се разказват през горещите месеци и това е традиция, възникнала доста преди изобретяването на климатиците за охлаждане.

"Психологически, да бъдеш изплашен, може да помогне временно да забравиш смъртоносните горещини на лятото в Япония", казва Окуяма.

Според Оригучи Шинобу (1887-1953), учен по японска фолклористика, театрите Кабуки започват да изпълняват призрачни истории през лятото. Това са така наречените судзуми шибай (охлаждащи пиеси), възникнали през периода Едо (1603-1868 г.).

"Оригучи установи, че в селските общности традиционно се изпълняват страшни приказки и че Кабуки е възприел този обичай", обяснява Окуяма.

Един от най-известните примери за тези смразяващи костите пиеси е "Йоцуя Кайдан". Написана от драматурга Цуруя Намбоку IV през 1825 г. и адаптирана за множество филми, историята е съсредоточена около мъж на име Йемон, който убива съпругата си Ойва.

Обезобразена от отрова, тя се връща като орион или отмъстителен призрак, за да търси възмездие.

Нейният външен вид - облечена в бяло погребално кимоно и с дълга, тънка, черна коса, покриваща бледо лице - се превърна в архетип на японския ужас през вековете.

"Съвременните медии като филмите следват традицията на судзуми шибай, като пускат нови истории за призраци по това време на годината", пояснява Окуяма. 

Дори днес горещото японско лято е неразривно свързано с призрачните събития. Филми на ужасите се прожектират в кината, по телевизията са насрочени страшни предавания за призрачни явления - включително за предполагаема призрачна телефонна кабина в парк в Токио, а къщите, за които се говори, че са населявани от духове са пълни с хора, търсещи смразяващи емоции.

Къщи на ужасите

Превърнати в атракция още от 1830 г., такъв тип къщи са популярни в Япония, като последните години се наблюдава скок на посетителите, пише CNN. В тях може да чуете тракащи влакове или да ви нападнат призраци от чаршафи. Ще се натъкнете на големи кървави петна и реалистични сцени.

Японците обаче подчертават, че това забавление не е за хора със слаби сърца.

900-метровият лабиринт на болнична тематика "Супер страшен лабиринт на страха" във Фуджи например разполага с помещения като "разлагаща се морга", където са разпръснати части от човешки тела и кръв. Друг подобен атракцион има плашеща история, тъй като изграден в изоставена гимназия, в която ученик се е самоубил. Посетителите изследват терена с фенерче, а ужасите им се случват изневиделица.

Според японците крещенето е средство за облекчаване на стреса, което е също толкова добро, колкото да поемете дълбоко въздух. Съгласни ли сте с тях?
 

Първата японска фотожурналистка продължава да снима и на 105 години