Начин на живот

"Приказки в 5 следобед" - как децата да четат повече

Онлайн четения за малките продължават и след пандемията

"Приказки в 5 следобед" - как децата да четат повече

След пандемията читалище "Васил Левски" отново прави четения на живо

През последните години читалище „Васил Левски” се е превърнало в оазис на културата за децата от район Подуяне в София. Инициативите, които се стараят да ангажират и образоват малките са много на брой. Сред тях особено важно място заема четенето на книги. Сега читалището продължава инициатива от началото на пандемията, с която се стреми да посее любов към литературата у подрастващите от детските градини и училищата.

Когато миналия март животът сякаш спря, читалище „Васил Левски” събуди много деца в района с поредица от онлайн четене на детски приказки. „Не можехме да стоим безучастни, знаехме, че децата заключени в къщи ще имат нужда от нас. Затова искахме да им дадем малко радост и да облекчим родителите в тези трудни за тях дни.”, разказва Борисов Самаринов, който управлява читалището и е инициатор на четенията за деца.

Видеата с приказките достигат до 80, а гледанията са хиляди. След този успех дейците в читалището са решили в навечерието на 24 май инициативата да продължи, като я надградят и доразвият. Продължението на проекта носи заглавието "Приказки в 5 следобед".

Новата поредица от видеа ще включват разкази на директори на училища и детски градини, учители, библиотекари, популярни лица и хора от администрацията на район Подуяне. Te ще разкажат за своите първи срещи с книгите и как това им е помогнало. Ще има и онлайн включвания от библиотеките на читалището и срещи в парк „Герена”.

„Приказки в 5 следобед” цели да насърчи ранното детско четене сред родителите и децата", пояснява Борис Самаринов. „За целта искаме да дадем личен пример като заснемем тези интервюта. Считаме, че личният пример е много важен, защото това ще покаже на децата и техните родители колко е важно да се научат да четат по–рано. Как това ще им помогне да знаят повече, да бъдат добри ученици, да следват мечтите си и да се реализират успешно в живота.”

Инициативата се осъществява по проект на Столична програма “Култура“. За разлика от началото на пандемията, читалището вече разполага с добра техника за заснемане, микрофони и устройства, с които се осъществява връзка с читалището и децата на живо.

Като част от инициативата за насърчаване на четенето читалището е подготвило и видеа, в които момичета и момчета рецитират български литературни произведения.

 

Кварталното читалище и животът, който кипи в него